Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

PSG: rachunki za gaz w części dystrybucyjnej w 2026 r. nie zwiększą się

PSG: rachunki za gaz w części dystrybucyjnej w 2026 r. nie zwiększą się
ZM/PAP
18.12.2025, o godz. 11:23
czas czytania: około 2 minut
0

Taryfy dystrybucyjne dla odbiorców gazu w przyszłym roku spadną średnio o ok. 1,7 proc. - podała Polska Spółka Gazownictwa. Obniżenie opłat było możliwe dzięki prowadzonej efektywności kosztowej w spółce, a także dzięki inwestycjom maksymalizującym wolumen dystrybucji - dodano.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Renata Mroczek zatwierdziła w środę taryfę na cały 2026 r., dla usług dystrybucji paliw gazowych Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG).

Spadek taryf dystrybucyjnych o ok. 1,7 proc.

„Taryfy dystrybucyjne w przyszłym roku spadną średnio o ok. 1,7 proc.” – poinformowała PSG w komunikacie. Spóła wskazała, że decyzja Prezes URE dotyczy kosztów utrzymania infrastruktury gazowej, która służy do dostarczenia paliwa gazowego odbiorcom końcowym. Dodała, że w taryfie PSG uwzględniane są również wyższe koszty usługi przesyłu świadczonej przez operatora systemu przesyłu gazu Gaz-System. „Tym samym rachunki dla odbiorców końcowych w obecnym sezonie grzewczym w części dystrybucyjnej nie zwiększą się” – stwierdziła spółka.Jak podkreślił prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Szymon Paweł Moś, obniżenie stawek opłat było możliwe dzięki „prowadzonej cały rok pracy nad efektywnością kosztową w spółce, a także dzięki realizacji inwestycji nakierowanych na maksymalizację wolumenu dystrybucji”.

Intensywna transformacja dzięki środkom z programu FEnIKS

– Kolejnym elementem ograniczającym presję na wzrost taryf dystrybucyjnych są nasze aktywne zabiegi w celu pozyskania środków publicznych na inwestycje – wskazał prezes.

Moś przypomniał, że spółka prowadzi „bardzo rozbudowany” program inwestycyjny – w tym roku to ponad 3 mld zł. „Dbamy, aby koszty transformacji energetycznej, modernizacji i rozbudowy były jak najmniej odczuwalne w taryfie” – podkreślił prezes. Zwrócił uwagę, że w sumie Polska Spółka Gazownictwa pozyskała ponad 1,2 mld zł w ramach programu FEnIKS i prawie 400 mln zł z KPO. Moś przekazał, że spółka zabiega o kolejne trzy umowy na dofinansowanie z programu FEnIKS.

Gaz ziemny dla ponad 7 milionów odbiorców

Polska Spółka Gazownictwa jest największym operatorem systemu dystrybucyjnego gazu w Polsce i jednym z największych w Europie. Spółka odpowiada za dystrybucję gazu ziemnego dla ponad 7 milionów odbiorców na terenie całego kraju. PSG zarządza siecią gazową o długości ponad 200 tys. kilometrów, realizując inwestycje infrastrukturalne, rozwijając nowe obszary gazyfikacji oraz wspierając transformację energetyczną Polski. Spółka należy do Grupy Kapitałowej Orlen.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2026