Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

PSZOK - jak budować punkty selektywnego zbierania odpadów?

PSZOK - jak budować punkty selektywnego zbierania odpadów?
jwo
09.03.2018, o godz. 14:57
czas czytania: około 2 minut
1

Jak organizować punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) oraz ponownego użycia lub napraw? Praktyczne wskazówki dla gmin, które są odpowiedzialne za tworzenie takich punktów na swoim terenie, można znaleźć w ekspertyzie przygotowanej na zlecenie Ministerstwa Środowiska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

W dokumencie znalazły się rekomendacje dotyczące m.in. lokalizacji PSZOK ze względu na rodzaj gminy i liczbę jej mieszkańców. Zawarte zostały także informacje, jak zorganizować przyjmowanie odpadów, np. w zależności od ich typu (odpady niebezpieczne oraz inne).

Ekspertyza zawiera ponadto przykładowy regulamin i plan tworzenia PSZOK-u oraz porady dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania na jego budowę. Zainteresowani mogą również zapoznać się z przykładami PSZOK-ów w innych krajach Unii Europejskiej.

Jak budować PSZOK-i? – rekomendacje i wytyczne (PDF)

PSZOK-i: dobre przykłady w polskich miastach

Analiza dla Ministerstwa Środowiska przedstawia również szereg modelowych rozwiązań dla punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych w Polsce. Wśród nich znalazły się choćby szczecińskie Ekoporty, Gratowisko należące do ZZO Poznań czy ZGO Bielsko-Biała.

Dokument zawiera też statystyki związane z działalnością PSZOK-ów w całej Polsce. Dowiedzieć się można z nich, że do punktów zbierania trafiają najczęściej odpady budowlane i rozbiórkowe. Drugą grupę stanowią odpady wielkogabarytowe, kolejną zaś – odpady biodegradowalne (bez papieru).

PSZOK-i w Polsce - statystyki

Sieci napraw i ponownego użycia

Dla sieci napraw i ponownego użycia w ekspertyzie przedstawiono uwarunkowania prawne i organizacyjne tworzenia takich punków, a także różne modele ich finansowania i utrzymania.

Dokument zawiera ponadto przykłady takich jednostek funkcjonujących w Polsce oraz w krajach UE.

Rekomendacje dla PSZOK:

Jak budować PSZOK-i? – rekomendacje i wytyczne (PDF)

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


mieszkaniec BB

Komentarz #10143 dodany 2018-03-13 12:39:48

Bielsko zbudowało PSZOK za ok 2 miliony, czyli prosto licząc każdy mieszkaniec na samą inwestycję musi płacić ok 2 zł / miesięcznie, Oczywiście można wybudować jeszcze piękniejsze, tylko - po co??? Czy PSZOK to coś co ma być wizytówką miasta? Po co "topić" miliony w śmieci...., przecież pszok można było utworzyć przy ZGO za parędziesiąt tysięcy.... Odebrać śmieci samorządom!!!, bo (samorządy) robią sobie z tego festiwal próżności....

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024