Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

PSZOK – niezbędny element systemu odpadowego

PSZOK – niezbędny element systemu odpadowego
Sławomir Duda, Robert Jerzy Kiszka, Marcin Schmitd, SAVONA PROJECT, Kraków – Tarnów
10.01.2015, o godz. 11:02
czas czytania: około 15 minut
0

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie w lipcu 2013 r., nadała nowy kształt gminnym systemom gospodarowania odpadami komunalnymi. W szczególności prowadziła (w obowiązującej formie niezbyt precyzyjnie zdefiniowane) pojęcie punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) jako integralnego elementu nowego systemu odpadowego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Uwarunkowania oceny efektywności PSZOK-u

Każdy system, również gospodarowania odpadami, jest zespołem elementów w zdefiniowanym środowisku, wraz z istniejącymi pomiędzy tymi elementami i środowiskiem relacjami (powiązaniami przyczynowo-skutkowymi). Oceniając zatem efektywność PSZOK-u/sieci PSZOK-ów, należy mieć na względzie cały system odpadowy, w którym PSZOK-i są zlokalizowane. W szczególności trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż korzyści ekologiczne w systemie gospodarowania odpadami (w postaci odebranych i zagospodarowanych w sposób właściwy odpadów komunalnych) są generowane w kilku źródłach. Zjawisko występujące, gdy korzyści ekologiczne powstałe w PSZOK-u/sieci PSZOK-ów spowodują pogorszenie osiągów w innych elementach systemu odpadowego, będzie nosiło nazwę korzyści skanibalizowanych6 (uzyskane korzyści w jednym elemencie systemu skanibalizowały, czyli zmniejszyły częściowo korzyści uzyskiwane do tej pory w innych obszarach). Opisaną sytuację zaprezentowano na rysunku 2, który został omówiony poniżej.

Rys. 2. Możliwe scenariusze wkomponowania PSZOK-u w gminny system odpadowy. Źródło: Opracowanie własne
Rys. 2. Możliwe scenariusze wkomponowania PSZOK-u w gminny system odpadowy. Źródło: Opracowanie własne

Dla uproszczenia i lepszej czytelności w analizie przyjęto 100 jednostek jako wartość odpowiadającą ilości odpadów w systemie odpadowym. W dalszej części artykułu wyjaśniono założenia poszczególnych scena-riuszy wraz z odpowiadającą im ilością odpadów w hipotetycznym systemie odpadowym.

Scenariusz 0 – „stan przed wdrożeniem PSZOK-u” obrazuje system odpadowy bez ogniwa dopełniającego, którym jest multifunkcjonalny PSZOK/centrum recyklingu czy też ich sieć. System odpadowy nie jest szczelny (następuje dekodowanie odpadów komunalnych lub ich niezgodny z przepisami/ nieujęty w sprawozdawczości kierowanej do gmin, odbiór i zagospodarowanie). Skutkuje to niepełną sprawozdawczością dotyczącą odpadów komunalnych wytwarzanych na obszarze gminy. Charakterystyczną cechą jest występowanie luki między ilością odpadów wytwarzanych a odbieranych z terenu danej gminy. Dość powszechne występowanie tego typu scenariusza zdają się potwierdzać dane statystyczne prezentowane w ujęciu historycznym oraz w ostatnich dokumentach publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny7.

Scenariusz I – „stan po wdrożeniu PSZOK-u” – poprzez właściwe zorganizowanie PSZOK-u/ centrum recyklingu lub ich sieci następuję „domknięcie” się systemu odpadowego, które umożliwi odbiór wszystkich lub niemal wszystkich odpadów komunalnych wytwarzanych w gminnym systemie odpadowym (tj. niweluje w całości lub w zdecydowanej większości tzw. lukę w systemie).

Scenariusz II – „stan po wdrożeniu PSZOK-u” w sytuacji, gdy PSZOK/centrum recyklingu lub ich sieć nie jest optymalnie zaplanowana i wkomponowana w gminny system odpadowy, ale traktowana jako niezależne przedsięwzięcie. Może to skutkować zmniejszeniem strumienia odpadów trafiających do systemu z dotychczasowych źródeł na rzecz ich gromadzenia w PSZOK-ach (uzyskanie skanibalizowanych, czyli substytucyjnych korzyści w odniesieniu do osiąganych dotychczas).

Jak widać na rysunku 2, w Scenariuszu I i II korzyści uzyskane przez PSZOK (odpady odebrane w PSZOK-u) są na tym samym poziomie. Z tego punktu widzenia ocena efektywności wdrożenia PSZOK-u byłaby taka sama. Jednakże w celu pełnego zinterpretowania uzyskanej korzyści należy na PSZOK spojrzeć w szerszym, ogólnosystemowym ujęciu.

Jak zatem wypada porównanie obu scenariuszy w kontekście kryterium efektywności PSZOK-u, ale w odniesieniu do całego gminnego systemu odpadowego? Oceniając efektywność PSZOK-u w ujęciu całościowym (z perspektywy całego gminnego systemu odpadowego), można stwierdzić, iż Scenariusz II jest mniej efektywny, gdyż nie niweluje on luki (oznaczonej kolorem czerwonym na rys. 2 oraz czerwonym okręgiem na rys. 3), a jedynie częściowo ją ogranicza, czerpiąc swój potencjał w dużej mierze z innych źródeł powstawania korzyści (odebranych i prawidłowo zagospodarowanych odpadów komunalnych). Z pewnością więc sytuacja przedstawiona jako scenariusz I jest bardziej pożądana niż scenariusz II, mimo iż pozornie efektywność PSZOK-u w obu scenariuszach jest identyczna (kolor zielony na rysunku 2 i niebieski okrąg na rysunku 3).

3
Rys. 3. Porównanie scenariuszy I i II. Źródło: Opracowanie własne.

W ocenie całościowej korzyści uzyskiwane w PSZOK-u/sieci PSZOK-ów należy oceniać, uwzględniając różnice pomiędzy korzyściami uzyskiwanymi ze źródeł na terenie gminy przed utworzeniem PSZOK-u a rzeczywistym wpływem PSZOK-u na istniejącą lukę w gminnym systemie odpadowym. Warto też spojrzeć na gminny system odpadowy jako na całość.

W celu bardziej szczegółowego zobrazowania właściwego procesu oceny PSZOK-u/ sieci PSZOK-ów w gminnym systemie odpadowym na rysunku 3 porównano scenariusze uwzględniające m.in. różne źródła korzyści (odebranych i prawidłowo zagospodarowanych odpadów komunalnych) w hipotetycznym gminnym systemie odpadowym.

Korzyści z PSZOK-u w systemie odpadowym wg Scenariusza II po skanibalizowaniu (pomniejszeniu o korzyści, które osiągnięto w wyniku zmniejszenia tych do tej pory uzyskiwanych, adekwatnych strukturą do przedstawionych w Scenariuszu I), wyniosą 5 jednostek, co znaczy, że są wyraźnie gorsze od tych uzyskanych w Scenariuszu I, tj. 15 jednostek (efekt uzyskany ze zmniejszenia „luki” bez wpływu na uzyskiwane do tej pory – czerwony okrąg na rysunku 3). Ukazane proporcje w zakresie udziałów poszczególnych źródeł wytwarzania odpadów komunalnych wynikają z doświadczeń autorów zakresie bilansowania i oceny gminnych systemów odpadowych i zostały przyjęte jako wystarczająco reprezentatywne na potrzeby niniejszego artykułu.

Zatem uzyskanie najkorzystniejszego (z punktu widzenia efektywności gminnego systemu odpadowego) skutku utworzenia PSZOK-u/sieci PSZOK-ów jest możliwe jedynie przy kompleksowym planowaniu kształtu systemu odpadowego, już z uwzględnieniem jego nowych elementów (PSZOK-ów) na poziomie całej gminy.

W związku z tym przedsięwzięcia typu PSZOK nie powinny być traktowanej oceniane niezależnie od systemu odpadowego, gdyż może to prowadzić np. do niewłaściwego interpretowania korzyści uzyskanych poprzez PSZOK/sieci PSZOK-ów.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024