Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

PSZOK w Pniewach na ostatniej prostej

PSZOK w Pniewach na ostatniej prostej
Katarzyna Szkudlarska-Nowaczyk
10.01.2015, o godz. 13:31
czas czytania: około 4 minut
0

Dobiega końca budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Pniewach. Elementy konstrukcyjne obiektu dostarczyła firma BEWA ze Szprotawy. [ARTYKUŁ PROMOCYJNY]

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Prefabrykaty do budowy PSZOK-ów wyprodukowane przez przedsiębiorstwo BEWA cieszą się coraz większą popularnością. Najnowszy punkt zostanie niebawem ukończony w Pniewach, gdzie obecnie funkcjonuje jedynie PSZOK mobilny.

Segregacja odpadów przed 2015 r. Do tej pory mieszkańcy Pniew wystawiali odpady przed dom czy też zostawiali w altankach osiedlowych, gdzie stawiane są kontenery na śmieci. Już w lutym zostanie uruchomiony PSZOK w Pniewach. – Odpady z terenu gm. Pniewy do czasu rozpoczęcia działalności PSZOK-u zbierane są zgodnie z ustalonym przez gminę harmonogramem. Z obszaru zabudowy jednorodzinnej śmieci odbierane są sprzed posesji, natomiast na obszarach zabudowy wielorodzinnej firmy opróżniają pojemniki ustawione w altankach śmieciowych – tłumaczy Justyna Czepczyńka, podinspektor ds. gospodarki środowiskiem z Referatu Mienia Komunalnego i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim Pniewy. W gminie działa również tzw. mobilny PSZOK, który na podstawie harmonogramu zbiera takie odpady, jak przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, odpady budowlane oraz rozbiórkowe, zużyte opony, ubrania i tekstylia. Za to meble i inne odpady wielkogabarytowe oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zabierane są sprzed posesji. W celu udoskonalenia systemu gospodarki odpadami zostanie on wzbogacony o stacjonarny PSZOK. Głównym powodem wybudowania punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych jest stworzenie optymalnych warunków do selektywnej zbiórki i odpadów komunalnych. Cel ten będzie osiągany poprzez segregację odpadów komunalnych na wymagane frakcje w momencie ich powstawania (tzw. segregacja odpadów u źródła).

Stacjonarny PSZOK

Mieszkaniec gminy będzie prowadził selekcję wytworzonych przez siebie odpadów, co pozwoli na wydzielenie z nich odpowiednich frakcji. Nadzór nad działalnością punktu sprawować będzie gmina Pniewy. Inwestycja kosztowała ponad 1,1 mln zł. Projekt otrzymał wsparcie finansowe w postaci preferencyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w wysokości 410 tys. zł z możliwością umorzenia do 25% jej wartości. Projekt opracowało i wykonało Biuro Rzeczoznawstwa i Ekonomii Środowiska CODEX Sadowski i Wspólnicy ze Środy Wielkopolskiej. Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych zostanie zlokalizowany na placu o powierzchni 1800 m2. – PSZOK składa się z rampy rozładunkowej z częścią najazdową wraz z pomieszczeniem wydzielonym pod rampą, gdzie znajduje się magazyn odpadów niebezpiecznych – wyjaśnia Justyna Czepczyńska. Mieszkańcy będą mogli deponować posegregowane odpady w umiejscowionych tam 20 różnych pojemnikach. Z PSZOK-u rocznie może skorzystać ok. 12 tys. mieszkańców. – Zgodnie z założeniami projektowymi, w przypadku większej ilości mieszkańców i wzmożonego wytwarzania odpadów PSZOK wraz z rampą zostaną rozbudowane – mówi Justyna Czepczyńska.

Zgodnie z założeniami regulaminu, PSZOK w Pniewach będzie przyjmować odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone, papier i tekturę, opakowania ze szkła, opakowania z tworzyw sztucznych, przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie oraz akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble wraz z innymi odpadami wielkogabarytowymi, gruz, zużyte opony, opakowania wielomateriałowe, ubrania i tekstylia, opakowania z metalu oraz popiół. Natomiast oprócz odpadów powstających w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej, pracownicy punktu nie przyjmą odpadów zmieszanych, wyrobów zawierających azbest, części samochodowych, rozmontowanych odbiorników telewizyjnych i dekompletowanych urządzeń AGD, nieoznaczonych odpadów niebezpiecznych, których nie będzie można zidentyfikować, a także odpadów w postaci płynnej czy sypkiej w opakowaniach nieszczelnych. – Nie przyjmiemy też niektórych odpadów budowlanych, tj. styropianu budowlanego, papy, wełny mineralnej czy smoły – wymienia Justyna Czepczyńska. W pierwszym roku funkcjonowania PSZOK-u Urząd Miejski w Pniewach spodziewa się przyjęcia ok. 100 ton odpadów komunalnych. Planowany termin otwarcia punktu to 1 lutego 2015 r.

Wygodniej dla mieszkańców

Rozwiązania, które zastosowała BEWA przy budowie PSZOK-u są przede wszystkim dużym udogodnieniem dla mieszkańców. Wyniesienie powierzchni, na którą wjeżdżają samochody osobowe, umożliwia ergonomiczny dostęp do kontenerów na odpady, umieszczonych na poziomie terenu. Natomiast najazd i zjazd nie przekracza 15%. Aby podnieść bezpieczeństwo, powierzchnia udostępniona potencjalnym użytkownikom, została odseparowana od powierzchni transportu i obsługi kontenerów, tak aby zapobiec kolizji z ruchem pojazdów prywatnych, dostarczających odpady.

Katarzyna Szkudlarska-Nowaczyk

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024