Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Pułapki na śmieci montowane w potokach. Rocznie każda łapie ich ponad tonę

Pułapki na śmieci montowane w potokach. Rocznie każda łapie ich ponad tonę
szp
13.08.2020, o godz. 9:14
czas czytania: około 2 minut
0

Gdańskie Wody zamontowały na dwóch potokach specjalne pułapki – siatki mające wyłapywać płynące wodą śmieci. Do każdej z nich wpada około 100 kg śmieci miesięcznie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Siatki-pułapki zamontowano najpierw na potoku Strzyża (na wysokości zbiornika retencyjnego Srebrniki). Od maja ich zadaniem było wyławianie z wody śmieci – jak się okazało najczęściej foliówek, butelek i jednorazowych rękawiczek. – Zapobiegając przedostawaniu się odpadów stałych spływających z górnych tarasów Gdańska do ujścia potoku, rozwiązanie pomaga ograniczyć ilość odpadów płynących dalej do Zatoki Gdańskiej – tłumaczy Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka Gdańskich Wód.

Skuteczność metody była monitorowana i  szybko okazało się, że spełnia swoje zadanie. W ciągu miesiąca w pułapkę wpada ok. 100 kg odpadów – w skali roku to ponad tona śmieci, która nie trafia do Bałtyku. Jednocześnie, rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne cenowo – koszt kompletu siatek nie przekracza 3 tys. zł. – Zadowoleni z działania siatek, zdecydowaliśmy się zamontować dwie kolejne, tym razem na Potoku Matarnickim, przy zbiorniku retencyjnym Kiełpinek – mówi Kowalkiewicz. – Ich zadaniem będzie wyłapywanie zanieczyszczeń przede wszystkim z węzła Matarnia.

Nowe pułapki są podobne do tych, które pojawiły się przy Srebrnikach. Każda z nich ma 4 m długości. Różnią się jednak wielkością oczek. Te zakupione ostatnio mają zwiększyć bezpieczeństwo żyjących w potoku ryb.

Bardzo możliwe, że wkrótce takie pułapki pojawią się także w innych lokalizacjach. – Myślimy o kolejnych miejscach, choć jeszcze nie podjęliśmy ostatecznej decyzji. Mocnym kandydatem jest zbiornik Augustowska na Potoku Oruńskim – dodaje Kowalkiewicz.

Inspiracją dla Gdańskich Wód było australijskie miasto Kwinana, gdzie siatkowe łapacze śmieci zastosowano z powodzeniem w 2018 r.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024