Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Punkty zbierania odpadów w Szczecinie nagrodzone na COP24

Punkty zbierania odpadów w Szczecinie nagrodzone na COP24
sm
10.12.2018, o godz. 13:20
czas czytania: około 2 minut
0

Szczecińskie "Ekoporty" zostały nagrodzone w konkursie „Polskie inwestycje przyszłości”. Nagroda została wręczona w Katowicach podczas szczytu klimatycznego ONZ COP24.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Konkurs zorganizowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które nominowało realizowany przez Szczecin projekt rozbudowy sieci tzw. Ekoportów do głównej nagrody w konkursie „Polskie inwestycje przyszłości”. Szczecin otrzymał nominację w kategorii „Ekologiczna jednostka samorządu terytorialnego”.

– Postanowiliśmy wyróżnić i docenić spośród dofinansowanych z Funduszy Europejskich projektów te, które naszym zdaniem z jednej strony szczególnie wpłynęły na ochronę środowiska, z drugiej – stanowią przykład biznesowego sukcesu, skutecznego wdrażania innowacji czy dobrych praktyk – wyjaśnił Jerzy Kwieciński, mister inwestycji i rozwoju.

Na terenie Szczecina działa osiem Ekoportów – punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Mieszkańcy Szczecina mogą – bez konieczności ponoszenia dodatkowej opłaty – przekazywać do Ekoportów m.in: zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opony, baterie i akumulatory, chemikalia i opakowania po chemikaliach, przeterminowane leki i opakowania po lekach, świetlówki, przepracowane oleje silnikowe, odpady zielone, a także odpady wielkogabarytowe.

Właśnie ruszyła budowa dziewiątego Ekoportu. Nazwa nie jest na wyrost. – W nowym punkcie na dachu jednego z budynków zamontowane zostaną baterie słoneczne odzyskujące energię – mówi Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.

– Wykorzystana będzie do obsługi punktu, podobnie jak woda z deszczówki zbierana w zainstalowanych pod ziemią zbiornikach. Najnowszy Ekoport, który zostanie oddany do użytku pod koniec 2019 roku, wzbogacony będzie o ścieżkę edukacyjną. Znajdzie się w nim także mnóstwo zieleni, która stanowić będzie naturalne przedłużenie pobliskiego parku Kutrzeby.

Do października 2018 r. z ośmiu szczecińskich punktów odbioru odpadów skorzystało aż prawie 145 tys. osób. Oddali do Ekoportów ponad 6 tys. ton odpadów. Analogicznie rok wcześniej było 4,5 tys. ton i 91 tys. mieszkańców. Wśród odpadów trafiających do szczecińskich PSZOK-ów są m.in: świetlówki (2,3 tony do końca października 2018 r.), baterie (blisko 3 tony), elektronika (ponad 410 ton), opony (220 ton), drewno (508 ton) odpady wielkogabarytowe (blisko 1100 ton), odpady zielone (1700 ton), makulatura (17 ton) i nawet lekarstwa (13 ton).

W kategorii “ekoodpowiedzialność w biznesie” ministerstwo wyróżniło rozbudowę systemu geotermalnego zrealizowaną przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska, w kategorii – innowacje dla środowiska – wybrano projekt dr Alicji Babst-Kosteckiej z Instytutu Botaniki im. Władysława Szafera PAN w Krakowie. Chodzi o badanie właściwości rzeżusznika Hallera – kwitnącej na biało byliny, która potrafi przetrwać na górniczych hałdach i terenach skażonych.

W kategorii “ekostart-up 2018” zwyciężyła spółka Vertical Axis Wind Technologies – za projekt dotyczący technologii wielopoziomowej wielkoskalowej turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu. Rozwiązanie ma zapewniać wysoką sprawność dzięki m.in. unikalnej lekkiej konstrukcji, znoszącej wysokie obciążenia.

Źródło: UM Szczecin, MIiR, pap.samorzad.pl

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024