Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Pył węglowy zagrożeniem dla mieszkańców okolic gdańskiego portu

Pył węglowy zagrożeniem dla mieszkańców okolic gdańskiego portu
Bartłomiej Leśniewski
10.07.2024, o godz. 8:21
czas czytania: około 2 minut
0

Gdański port będzie kontrolował pracę firm, które składują węgiel. Policja, ITD i Straż Miejska wrócą do sprawdzania ciężarówek przewożących surowiec - podał rzecznik prezydent miasta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Prezes portu zapewniła, że dołoży należytej staranności w celu wyeliminowania emisji pyłu węglowego związanej z przeładunkiem węgla.

Pył podczas przeładunku i w transporcie

Rzecznik prezydent miasta Daniel Stenzel w przesłanym we wtorek komunikacie podał, że w gdańskim magistracie odbyła się narada wiceprezydenta Gdańska Piotra Grzelaka z Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk Dorotą Pyć. W spotkaniu uczestniczyli także specjaliści z obu instytucji oraz przedstawiciele policji i Straży Miejskiej.

Spotkanie było spowodowane problemem, jaki jest pył węglowy, który unosi się nad sąsiadującymi z gdańskim portem dzielnicami.

“Port będzie codziennie kontrolował pracę firm, które składują węgiel. A służby, policja, ITD i Straż Miejska wrócą z codziennymi kontrolami ciężarówek wożących surowiec. Nadal składy węglowe będą zobowiązane do polewania hałd specjalnymi płynami” – poinformował.

Należyta staranność

Prezes Portu Gdańsk Dorota Pyć, cytowana w komunikacie zapewniła, że instytucja, która zarządza, dołoży należytej staranności w celu zminimalizowania i docelowo wyeliminowania emisji pyłu węglowego związanej z przeładunkiem węgla.

“Tylko w tym roku Zarząd Portu wraz z kontrahentami wydał 4 mln zł na zraszanie hałd, zamiatanie i polewanie dróg, kurtyny wodne, czy pokrywanie hałd roztworem z polimerów” – przekazała.

Zapewniła, że portowe służby “jeszcze bardziej zintensyfikują kontrole na terenie portu”. “Wzmożone działania zapewnią wyższą skuteczność tak, aby zrównoważyć istniejącą sytuację, mając na celu dobro mieszkańców i środowiska” – dodała prezes.

Wiceprezydent Grzelak, również cytowany w komunikacie, zapewnił, że miasto będzie “stale monitorować sytuację”. “Polewanie hałd z węglem wodą i specjalnymi płynami, restrykcyjne kontrole przewoźników i składów węglowych na terenie portu będą codziennością” – zapewnił.

Rzecznik w komunikacie podał, że zarząd portu zapewnił również o wzmożonych kontrolach ciężarówek pod kątem zabezpieczenia plandekami przewożonego węgla.

Przypomniał, że zgodnie z prawem o ruchy drogowym, ładunek sypki może być umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej dodatkowo odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024