Reklama

envicon 2023 ad1a

Rabka-Zdrój pozyskała pieniądze na termomodernizację miejskich budynków

Rabka-Zdrój pozyskała pieniądze na termomodernizację miejskich budynków
dom
10.05.2022, o godz. 11:59
czas czytania: około 2 minut
0

10,21 mln zł trafi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do gminy Rabka-Zdrój na poprawę efektywności energetycznej ośmiu gminnych budynków użyteczności publicznej, w tym przedszkoli i szkół podstawowych, a także na termomodernizację budynków Szpitala Miejskiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Przedsięwzięcie, realizowane w ramach programu Klimatyczne Uzdrowiska, obejmie modernizacją energetyczną ośmiu budynków tj. Przedszkola Publicznego w Chabówce, Szkoły Podstawowej nr 1 w Rabce-Zdroju, Szkoły Podstawowej w Rdzawce, Szkoły Podstawowej w Chabówce, budynku administracyjnego przy ul. Kilińskiego 46 w Rabce-Zdroju oraz budynków – administracyjnego, socjalnego i warsztatowego przy ul. Podhalańskiej 6.

Inwestycja w całości będzie kosztować 6 mln zł. Pozwoli objąć termomodernizacją w sumie 8762,2 m kw. powierzchni budynków. Wynikną z niego długofalowe efekty ekologiczne – przede wszystkim zmniejszy się zużycie energii pierwotnej o – 5 904,1 GJ/rok. Ilość zaoszczędzonej energii elektrycznej sięgnie – 208,3 MWh/rok, a cieplnej – 4 178,9 GJ/rok. Zmniejszy się emisja CO2 do atmosfery o – 694,6 ton/rok. Montaż siedmiu sztuk instalacji fotowoltaicznej w ramach termomodernizacji budynków zaowocuje zwiększeniem wytwarzania energii elektrycznej ze słońca (OZE) o 94,5 MWh/rok.

– W Polsce mamy kilkadziesiąt gmin uzdrowiskowych z podobnym co Rabka-Zdrój zapleczem i możliwościami, zapewne także już planujących specjalne starania o nową lub zmodernizowaną infrastrukturę czy poprawę walorów ekologicznych, w tym czystości powietrza. Z tego miejsca zapraszam je wszystkie do skorzystania z finansowania dostępnego w ramach obu części programu Klimatyczne Uzdrowiska oraz innych programów proponowanych przez NFOŚiGW. Zainteresowani wnioskodawcy będą mogli na drodze do dofinansowania skorzystać z solidnego wsparcia merytorycznego i doradczego NFOŚiGW – powiedział Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej..

Pozyskano także dotację w wysokości ok. 6 mln zł na termomodernizację pięciu budynków  Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju o powierzchni użytkowej 4096,76 m kw. W ramach przedsięwzięcia zostaną docieplone ściany zewnętrzne i stropodachy, wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa, modernizacji ulegną systemy ogrzewania budynków (montaż gazowych pomp ciepła, wymiana instalacji i zaworów), podgrzewania ciepłej wody użytkowej, wymiana instalacji oświetlenia. W czterech budynkach zostaną zamontowane systemy inteligentnego zarządzania energią BMS oraz ogniwa fotowoltaiczne o łącznej mocy 56,93 MWh/rok.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023