Wiele wskazuje na to, że w Polsce powstaną kolejne instalacje odzysku energii. Taka inwestycja ma nastąpić również w Ociążu k. Kalisza. Radni gminy Nowe Skalmierzyce sołtysi oraz mieszkańcy oglądali jak wygląda Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu.

Niemal wszystko co nowe budzi ciekawość a zarazem pewien niepokój. Instalacje odzysku energii to wcale nie jest nowość na mapie Europy, bowiem z powodzeniem funkcjonują w wielu krajach również na innych kontynentach. W Polsce nie są jeszcze aż tak rozpowszechnione, jednak planuje się budowę nawet kilkudziesięciu tego typu obiektów. Dlatego planując tego rodzaju inwestycje, warto pokazać władzom lokalnym i mieszkańcom obiekty już funkcjonujące.

Pytania o bezpieczeństwo instalacji

Tak właśnie postępuje firma COM40, która chcąc zoptymalizować koszty energii i zachować miejsca pracy, zwiększając jednocześnie wpływy do budżetu gminy, zamierza wybudować instalację odzysku energii w Ociążu k. Kalisza. Radni, sołtysi i przedstawiciele mieszkańców gminy pojechali do Poznania, mogąc na własne oczy, zobaczyć jak funkcjonuje ITPOK. To pozwala w pewien sposób zobrazować plany COM40, choć oczywiście nie będą to takie same obiekty.
Gospodarz obiektu, Szymon Cegielski, członek zarządu PreZero Zielona Energia, opowiedział w szczegółach jak działania instalacja, a następnie oprowadził po jej zakamarkach. Duże wrażenie na gościach zrobił m.in. moment zrzucania odpadów przez śmieciarki oraz monitoring aktualnej emisji szkodliwych substancji. Nie zabrakło pytań, najwięcej z nich dotyczyło kwestii bezpieczeństwa i wpływu na środowisko, również związanych z przewozem odpadów.

1 / 13

Czytaj więcej

Skomentuj