Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Radom: Plac Jagielloński nadal bez koncepcji

Radom: Plac Jagielloński nadal bez koncepcji
23.07.2014, o godz. 10:01
czas czytania: około 3 minut
0

Konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania Placu Jagiellońskiego w Radomiu został zakończony, ale nie przyniósł jednoznacznego rozstrzygnięcia o przyszłym wizerunku placu. Sąd konkursowy nie przyznał ani pierwszej, ani drugiej nagrody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Ogłoszony w kwietniu  przez prezydenta miasta konkurs  na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania  Placu Jagiellońskiego był już drugim, po przeprowadzonym przed trzema laty, który nie przyniósł oczekiwanego rezultatu w postaci wyłonienia koncepcji odpowiadającej stawianym wymaganiom.

Próby sformułowania kształtu i przeznaczenia placu podejmowano i wcześniej. W okresie po 1945 roku przeprowadzono kilka konkursów architektonicznych i urbanistycznych, wykonano wiele  innych opracowań studialnych i projektowych, a na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zrealizowano typowe socrealistyczne założenie pomnikowe z placem, które przetrwało do lat dziewięćdziesiątych.

W obecnym kształcie Plac Jagielloński  sprawia wrażenie  zaniedbanego. Uczestników konkursu obowiązywały  szczegółowe wytyczne. Projekt placu winien uwzględniać skalę istniejącej i planowanej zabudowy, organizować przestrzeń publiczną  nadając jej charakter wielofunkcyjnego placu miejskiego, z wyeksponowanym budynkiem teatru.  Na placu usytuowany ma być  pomnik św. Kazimierza Jagiellończyka, patrona miasta. W części wschodniej pod płytą placu miał być zaprojektowany parking podziemny dla ok. 200 samochodów, natomiast zlikwidowane zostać powinny  istniejące parkingi w rejonie skrzyżowania ulic A. Struga i W. Pileckiego oraz wzdłuż pierzei teatru. Na placu ma się znaleźć także element wodny.  Koncepcja winna uwzględniać również elementy małej architektury – w tym także „meble miejskie”, zieleń oraz oświetlenie i iluminację jako ważne elementy kształtowania charakteru miejsca.

W odpowiedzi na konkurs wpłynęło 13 koncepcji. Oceniał je sąd konkursowy pod przewodnictwem  Stanisława Bochyńskiego, dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, a którego członkami są Krzysztof Bojanowski  i Dariusz Kozłowski z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Marek Figiel, Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Po wnikliwym rozpatrzeniu wszystkich prac sąd postanowił nie przyznawać głównej  nagrody, ani nawet drugiej  – nie dostrzegł pracy, która w pełni i kompleksowo odpowiedziałaby  stawianym wymaganiom i zasługiwała na realizację w ważnej przestrzeni Radomia.

Dwie równorzędne III nagrody pieniężne w wysokości po 9.000 zł. każda, otrzymają koncepcje przedstawione przez radomską pracownię Ryzalit Architektura i Psychologia   oraz  łódzkiego architekta Przemysława Szustkiewicza.  Zostały też przyznane dwa równorzędne wyróżnienia  pieniężne po 3.000 zł. każde, dla B2 Studio z Krakowa oraz  Pracowni Architektury Opaliński, również z Krakowa.

Prace biorące udział w konkursie można będzie zobaczyć podczas publicznej prezentacji, którą przewodniczący sądu konkursowego, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Stanisław Bochyński planuje w przyszłym tygodniu.

Niewyłonienie zwycięskiej koncepcji nie oznacza, że sytuacja jest patowa i plac zostanie pozostawiony w stanie obecnym. Sąd konkursowy wskazał na duży,  choć rozproszony potencjał zawarty we wszystkich pracach łącznie, także z uwzględnieniem dorobku  poprzedniego konkursu. Ten potencjał władze miasta zamierzają spożytkować.

Na podstawie wyników ostatnich dwóch konkursów przeprowadzone zostaną szczegółowe analizy, mające na celu sformułowanie precyzyjnych i jednoznacznych wytycznych do zmiany obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i do projektu  koncepcji placu. Analizy te będą miały formę warsztatów, seminariów i konsultacji z udziałem m.in. zaproszonych autorów prac konkursowych, sędziów, społeczności i władz miasta, aby projektowany przy udziale mieszkańców Radomia plac odpowiadał ich potrzebom i aspiracjom. Całość nie powinna trwać dłużej niż rok.


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024