Reklama

ad1a stihl [09.09-30.09.24]

Raport EY. Zmiana struktury polskiego rynku inwestycyjnego OZE

Raport EY. Zmiana struktury polskiego rynku inwestycyjnego OZE
Bartłomiej Leśniewski
09.08.2024, o godz. 14:03
czas czytania: około 3 minut
0

Spadła atrakcyjność Polski dla firm inwestujących w OZE - poinformowała firma doradcza EY wskazując na indeks RECAI. Eksperci zaznaczyli, że Polska awansowała natomiast w rankingu oceniającym rynek umów długoterminowych na zakup lub sprzedaż odnawialnej energii elektrycznej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

Jak podała doradcza firma EY, Polska awansowała z 10. na 7. miejsce w rankingu RECAI, oceniającym rynek PPA (Power Purchase Agreement), czyli umów na długoterminowy zakup/sprzedaż odnawialnej energii elektrycznej.

Duże nominały

“Powodem rosnącej atrakcyjności rynku PPA w Polsce jest coraz większa liczba zawieranych umów o stosunkowo dużych nominałach: dostawcy oferują umowy PPA o średniej mocy około 60 MW” – wskazał EY.

“Coraz częściej umowy PPA dotyczą kilku technologii jednocześnie, np. obejmują energię wiatrową oraz słoneczną, co również ma związek z zarządzaniem ryzykiem przez instytucje finansujące” – ocenił Partner EY Jarosław Wajer, cytowany w publikacji.

Eksperci EY zwrócili uwagę, że w głównym indeksie, mierzącym atrakcyjność kraju dla podmiotów inwestujących w odnawialne źródła energii, “pozycja Polski po raz pierwszy od lat spadła”. “W porównaniu z zeszłorocznym rankingiem Polska znalazła się na 18. miejscu, czyli o trzy miejsca niżej niż w poprzednim badaniu. Przy czym w rankingu biorącym pod uwagę PKB poszczególnych państw Polska jest na 17 miejscu” – poinformowano.

W indeksie RECAI, który EY publikuje od 2003 r., na pierwszym miejscu od lat utrzymują się Stany Zjednoczone. Na drugim są obecnie Chiny (awans o jedną pozycję), a Niemcy z drugiego spadły na trzecie miejsce. Belgia awansowała o cztery miejsca na 17. pozycję, a Argentyna, dzięki zaangażowaniu nowego rządu w pobudzenie gospodarki, znalazła się trzy pozycje wyżej, na 26. miejscu.

Moc inwestycji

Według danych przedstawionych przez EY w ciągu ostatniego roku inwestycje w zieloną energię wyniosły globalnie 1,8 bln dol., a jej moc wzrosła do rekordowych 507 GW, z czego 2/3 to energia słoneczna. “Mimo to nadal świat nie osiąga celu COP28, czyli potrojenia mocy OZE” – ocenili eksperci.

W ich opinii jednym z wielu utrudnień jest niewydolność sieci przesyłowych. Przytoczono dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), zgodnie z którymi do 2040 r. na świecie powinno się zbudować 80 milionów kilometrów nowych sieci przesyłowych, czyli podwoić obecną ich długość.

W Europie inwestycje w sieci dystrybucyjne muszą dwukrotnie wzrosnąć – do 67 mld euro rocznie w latach 2025-2050. “Z analogicznym wyzwaniem mierzy się Polska” – wskazali eksperci EY.

“Z naszych szacunków wynika, że transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce będzie kosztowała 1250 mld zł do 2050 r.” – dodał Wajer, zaznaczając, że finansowanie nie powinno być przeszkodą w jej realizacji. “Źródłem kapitału będą nie tylko firmy energetyczne, ale też sektor finansowy, w tym fundusze inwestycyjne oraz indywidualni odbiorcy, którzy coraz częściej sami inwestują w źródła energii” – stwierdził.

W ocenie EY do 2050 r. zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie prawie dwukrotnie, a kluczowa będzie zdolność magazynowania energii. Firma przewiduje, że do 2030 r. liczba wdrożeń magazynów wzrośnie czterokrotnie i osiągnie 572 GW/1 848 GWh. Na tym etapie wszystko wskazuje, że dominującą technologią będzie BESS (Battery Energy Storage Systems) – dodano.

Indeks RECAI obejmuje 40 największych rynków świata.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024