Reklama


Raport KE. Wciąż nie uwolniliśmy się od zanieczyszczeń

Raport KE. Wciąż nie uwolniliśmy się od zanieczyszczeń
KP/PAP
04.03.2025, o godz. 9:57
czas czytania: około 2 minut
0

Regulacje UE przyczyniły się m.in. do redukcji zanieczyszczenia powietrza i użycia pestycydów; konieczne są jednak dużo bardziej zdecydowane działania, aby osiągnąć cele zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń do 2030 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [04.03-31.03.25]

Dziś raport na ten temat opublikowała Komisja Europejska. Sprawozdanie z monitorowania realizacji celów zerowego zanieczyszczenia pokazuje, że największe problemy dotyczą m.in. szkodliwego hałasu, zwłaszcza w miastach, a także uwalniania drobin plastiku do środowiska, zanieczyszczenia związkami biogennymi i wytwarzania odpadów komunalnych.

Jest lepiej…

W raporcie zaznaczono także, że od 2005 do 2022 r. poprawa jakości powietrza w Europie ograniczyła liczbę przedwczesnych śmierci o 45%, ale nadal odbiega od zakładanych celów. Dodano, że zanieczyszczenie powietrza amoniakiem i tlenkami azotu zagraża europejskim ekosystemom naturalnym.

W obszarze redukcji zanieczyszczenia powietrza największych postępów dokonały Szwecja, Finlandia i Estonia, a najmniejszych – Włochy, Polska, Rumunia, Bułgaria i Chorwacja.

– Obywatele Europy chcą czystego powietrza, wody i gleby (…), aby chronić swoje zdrowie i środowisko. Zmierzamy we właściwym kierunku, ale przed nami pozostają wyzwania. Musimy więc skupić się na lepszym wdrażaniu przepisów w państwach członkowskich – skomentowała ustalenia raportu komisarz UE ds. środowiska Jessika Roswall.

…ale nie idealnie

KE w maju przyjęła plan “zerowego zanieczyszczenia” na 2030 r., który ma na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby do poziomów, które nie są uznawane za szkodliwe dla zdrowia i ekosystemów naturalnych. Program zakłada m.in. zmniejszenie o ponad 55% negatywnych skutków zdrowotnych zanieczyszczenia powietrza, zmniejszenie o 30% odsetka osób chronicznie dotkniętych hałasem komunikacyjnym i zredukowanie o 50% odpadów komunalnych. 

W Polsce szczególnie dużym problemem jest zanieczyszczenie powietrza. Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska smog w Polsce przyczynia się do ponad 40 000 przedwczesnych zgonów rocznie. Z tym zjawiskiem w naszym kraju ma walczyć program “Czyste Powietrze”, który jednak został wstrzymany na początku grudnia. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, nabór wniosków w programie ma zostać wznowiony 31 marca. 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1a forum komunikacji [26.02-14.04.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1b podmioty zwolnione [12.02-26.03.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025