Raport na temat magazynów energii

Raport na temat magazynów energii
KK
17.07.2024, o godz. 8:49
czas czytania: około 2 minut
0

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował raport na temat magazynowania energii w Polsce, w którym podkreślono rolę technologii magazynowania energii w transformacji energetycznej kraju. Aktualnie w Polsce działa 12 magazynów energii o mocy co najmniej 50 kW, z pięcioma decyzjami uznającymi je za w pełni zintegrowane z siecią. Koncesje na magazyny o mocy powyżej 10 MW wymagają zgody Prezesa URE od 3 lipca 2021 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W 2023 r. wprowadzono zmiany w ustawie dotyczące magazynów energii, zakazując operatorom systemów elektroenergetycznych posiadania, budowy, obsługi czy zarządzania magazynami. Jednakże pod określonymi warunkami, operatorzy mogą uzyskać zgodę Prezesa URE na pełną integrację magazynu z siecią. 

Do 10 maja br. Prezes URE wydał pięć decyzji uznających magazyny energii elektrycznej OSD za w pełni zintegrowane elementy sieci oraz jedną decyzję odmowną. Pozostałe wnioski są w trakcie rozpatrywania.

Rynek magazynów

Magazyny zintegrowane z siecią operatorów systemu elektroenergetycznego pozwalają na ograniczenia czasu przerw w dostawie energii elektrycznej, mają poprawiać parametry jakościowe dostarczanej energii, a także pozytywnie wpływać na współpracę sieci dystrybucyjnej z lokalnymi odnawialnymi źródłami energii.

Rozwój rynku magazynów energii jest związany z rynkiem mocy, gdzie wsparcie finansowe pozwala na powstawanie nowych magazynów. Obecnie jednak trudno ocenić znaczenie magazynów dla rynku bilansującego Polski, ze względu na krótki okres funkcjonowania nowych zasad rynku bilansującego oraz małą liczbę magazynów 14 czerwca 2024 r. Warto jednak zauważyć, że magazyny będą kluczowe dla usług elastyczności na rynku energetycznym.

W rejestrach największych operatorów sieci w Polsce zarejestrowano 12 magazynów energii o łącznej mocy 1 464,5 MW, gdzie elektrownie szczytowo-pompowe stanowią większość zainstalowanej mocy. Ponadto, połowa magazynów wykorzystuje baterie litowo-jonowe. Perspektywy rynku magazynowania energii są obiecujące, zwłaszcza w kontekście rosnącej roli magazynów w zapewnianiu stabilności sieci elektroenergetycznej i usług elastyczności.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024