Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Recykling na lewo

Recykling na lewo
11.02.2014, o godz. 15:29
czas czytania: około 2 minut
0

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko 24 osobom. Oskarżeni odpowiedzą za popełnienie przestępstw związanych z nieprawidłowościami w zakresie zbiórki i recyklingu odpadów szklanych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Osoby te są oskarżone o udział w okresie od stycznia 2007 roku do 31 sierpnia 2011 roku w grupie przestępczej zajmującej się oszustwami i poświadczaniem nieprawdy w dokumentach (taki zarzut usłyszało 13 osób), poświadczanie nieprawdy w dokumentach dot. zbiórki i recyklingu odpadów szklanych tj. w fakturach i innych dokumentach oraz oszustwa w kwocie łącznej ponad 15 mln złotych na szkodę kilkunastu organizacji odzysku z trenu całej Polski, związanych z zakupem przez te organizacje fikcyjnych dokumentów dot. recyklingu odpadów (recyklingu którego w rzeczywistości nie było).

Wśród oskarżonych są też dwaj przedstawiciele organizacji odzysku (jednej z Warszawy i jednej z Tarnowa), którzy odpowiedzą przed Sądem za działanie na szkodę tych organizacji oraz Urzędów Marszałkowski. W przypadku Urzędów Marszałkowskich chodzi o narażenie na uszczuplenie należności Skarbu Państwa na kwotę ponad 15 mln złotych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorca, który wprowadza na rynek produkty w opakowaniach, jest zobowiązany do recyklingu opakowań albo odprowadzenia tzw. opłaty produktowej. Przedsiębiorca nie musi robić tego sam. Istnieją specjalne organizacje tzw. organizacje odzysku, które w imieniu przedsiębiorców mogą rozliczyć się z opłaty produktowej. Obowiązek odprowadzania opłat produktowych do odpowiedniego urzędu marszałkowskiego wynika z ustawy z dnia 11 maja 2001 o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej.

W tej sprawie oskarżeni, którzy byli przedstawicielami podmiotów gospodarczych zajmujących się zbiórką odpadów szklanych wykazywali fikcyjny obrót  tymi odpadami tj. faktycznie nie dokonywali zbiórki tych opakowań i nie dokonywali ich recyklingu. Pomimo tego wystawiali faktury i inne dokumenty dokumentujący te zdarzenia. Fikcyjne dokumenty następnie przekazywali do organizacji odzysku, a ci składali sprawozdania do Urzędów Marszałkowskich.

W przypadku dwóch organizacji odzysku z Tarnowa i Warszawy ustalono, że ich przedstawiciele mieli świadomość fikcyjności tego procederu. W związku z tym oskarżeni zostali po pierwsze o działanie na szkodę organizacji odzysku i narażenie ich na powstanie szkody w kwocie ponad 15 mln złotych i po drugie narażenie na uszczuplenie Skarbu Państwa reprezentowanego przez właściwe Urzędy Marszałkowskiego na kwotę ponad 15 mln złotych poprzez nie odprowadzenie  należnej opłaty produktowej.

Część oskarżonych przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów, 12 z nich złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze i wymierzenie im kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania i grzywny.

W śledztwie wobec dwóch osób stosowano tymczasowe aresztowanie, a obecnie wszyscy oskarżeni odpowiadają z wolnej stopy – stosowane są poręczenia majątkowe do kwoty 200 tys. zł.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15. 


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2026