Wybrano laureatów konkursu „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie”. Urządzenia do selektywnej zbiórki odpadów trafią do 6 gmin z całej Polski.

Do konkursu zgłosiło się aż 108 gmin z całej Polski, spośród których jury wybrało 6 gmin, do których trafi 8 recyklomatów. Są to:

• Bielawa (woj. dolnośląskie),
• Busko-Zdrój (woj. świętokrzyskie),
• Brzesko (woj. małopolskie),
• Łeba (woj. pomorskie),
• Słubice (woj. lubuskie),
• Wojkowice (woj. śląskie).

W trakcie obrad brano pod uwagę dotychczasowe działania gminy na rzecz ochrony środowiska i długofalowe podejście do tych działań, atrakcyjność proponowanych benefitów czy lokalizację recyklomatu.

Wdrożenie recyklomatów na terenie mniejszych gmin w ramach inicjatywy „Świat bez odpadów – recyklomat w Twojej gminie” i powiązanie ich z atrakcyjnymi benefitami posłuży promocji wysokiej kultury ekologicznej i ma szanse skutecznie wpływać na nawyki Polaków związane z dbaniem o własne otoczenie, w tym segregowanie odpadów – mówi Jan Staniłko, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju, członek jury.

Recyklomaty. Jak działają?

Po wrzuceniu butelki PET do recyklomatu, system rejestruje transakcję i nagradza użytkownika, przypisując do jego konta odpowiednią liczbę punktów. Punkty zbierane są przez użytkowników za pośrednictwem aplikacji mobilnej, którą można zainstalować na smartfonie.

Zebrane punkty mogą być następnie wymienione na vouchery, zniżki, gratisy w zależności od oferty danej gminy i zaangażowania w projekt lokalnych przedsiębiorców.

Warszawa testuje recyklomaty od 2019 r.

Od lipca 2019 r. dzięki recyklomatom w Warszawie zebrano blisko 300 tys. sztuk butelek PET, co złożyło się na ponad 10 ton odpadów. W aplikacji zarejestrowało się 18 tys. użytkowników, którzy przez rok zgromadzili 418 tys. punktów.

Po pilotażu w stolicy postanowiono rozszerzyć projekt na kolejne miejscowości w Polsce, tym razem w gminach do 50 tys. mieszkańców, które podejmują szereg ciekawych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska.

Czytaj więcej

Skomentuj