Recyklomaty pojawiły się w Warszawie w połowie 2019 roku i z miejsca zdobyły serca warszawiaków. Trafiło już do nich ponad 680 tys. opakowań szklanych, plastikowych i wykonanych z metalu.

– Ten projekt łączy przyjemne z pożytecznym. Warszawiacy są nagradzani za troskę o środowisko. W ramach akcji przypominamy, że puste puszki czy butelki to surowce, które można odzyskać i dać im nowe życie – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

– Mieszkańcy pomogli nam zebrać ponad 427 tys. butelek plastikowych, 132,5 tys. butelek szklanych i prawie 122 tys. puszek. To duży sukces na drodze do czystszego, bardziej przyjaznego miasta – dodaje.

Setki tysięcy opakowań w recyklomatach

Akcja ta jest efektem współpracy firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia. Dziesięć automatów stanęło w popularnych punktach miasta. Można do nich wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki (niezgniecione).

Od momentu uruchomienia maszyn w połowie 2019 r. warszawiacy umieścili w recyklomatach 681 477 tys. sztuk opakowań – w tym: 427 115 tys. sztuk opakowań plastikowych, 121 875 tys. sztuk opakowań z aluminium, 132 487 tys. sztuk opakowań szklanych. Zebrane odpady są przekazywane do recyklingu, natomiast te, które trafiły do automatów przez pomyłkę – do dalszej segregacji.

Do recyklomatów wrzucać można tylko butelki szklane, plastikowe oraz puszki aluminiowe. Wrzucanie innych opakowań (np. kartonów po sokach, puszek po konserwach czy opakowań po chemii) powoduje uszkodzenia automatów.

Projekt jest elementem warszawskiej kampanii edukacyjnej o zasadach selektywnej zbiórki odpadów. Akcja #RadyNaOdpady zachęca i podpowiada, jak należy segregować papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, resztki bio i frakcje zmieszane. Wskazówki można śledzić na Facebooku i czysta.um.warszawa.pl.

ECO-punkty za odpady

Wystarczy uruchomić aplikację „ECO Portfel” na smartfonie, zeskanować swój indywidualny kod na recyklomacie i wrzucać pojedynczo surowce, a na koncie pojawią się ECO-punkty. Po uzbieraniu ich odpowiedniej liczby można je wymienić na wybraną zniżkę, np. bilety do Teatru Capitol.

Trwają również rozmowy na temat zwiększenia puli nagród wraz z zakończeniem lockdownu. Aplikacja, służąca do zbierania ECO-punktów, jest dostępna w systemie Android i iOS. System jest ekologiczny – maszyny nie wymagają drukowania paragonów i posiadania kart. Punkty ECO nie tracą swej ważności, można je wymienić w dowolnym momencie.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj