Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Regionalna Rada ds. Energii: są problemy, ale i nadzieja w nowych rozwiązaniach

Regionalna Rada ds. Energii: są problemy, ale i nadzieja w nowych rozwiązaniach
Dominik Szymański
01.07.2020, o godz. 13:23
czas czytania: około 2 minut
0

Epidemia uderza we wszystkie sektory energetyki, choć każdy z nich inaczej przechodzi ten stan. Na pierwszym miejscu bezdyskusyjnie jest bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale o potrzebie wsparcia wciąż przypominają poszczególne branże. Czy w kryzysie jeszcze obowiązuje idea zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej? Odpowiedzi poszukuje w ostatnich tygodniach Regionalna Rada ds. Energii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

– System energetyczny Polski, w tym naszego regionu uzależniony jest od wielu zewnętrznych czynników, co widzimy szczególnie dziś, w dobie epidemii. Jednocześnie tym, co może mu zapewnić względną stabilność w kryzysie jest współpraca wszystkich kluczowych sektorów – mówi Janusz Koper, przewodniczący Regionalnej Rady ds. Energii, wiceprezydent Rybnika.

Trwa spadek zapotrzebowania na energię

Epidemia spowodowała, że wiele firm w połowie marca i w kwietniu znacząco ograniczyło lub zawiesiło swoją działalność. To też przełożyło się na ich zapotrzebowanie energetyczne, czyli ilość zużytej energii w ramach ich działalności. Mimo, że od ponad miesiąca polska gospodarka jest odmrażana i aktywność wielu przedsiębiorców wróciła, to jednak wciąż w wielu przypadkach dzieje się to w okrojonej formie.

– Odnotowujemy spadki zapotrzebowania na energię elektryczną, choć te największe – przynajmniej na pewien czas – są już za nami. To oznacza oczywiście konkretne straty finansowe – mówi Grzegorz Krajewski z TAURON Dystrybucja.

Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa w swoim wystąpieniu do premiera podkreśla, że pogarszająca się sytuacja spółek górniczych, w tym zwłaszcza Polskiej Grupy Górniczej, rzutuje na funkcjonowanie wielu podmiotów działających w tzw. sferze okołogórniczej. Górnictwo z powodu kryzysu wstrzymało zakup materiałów i części oraz zleconych wcześniej usług kooperacyjnych, ale też ograniczyło, czy całkowicie zrezygnowało z już podpisanych kontraktów.

– To z kolei rodzi problemy finansowe po stronie spółek powiązanych z naszą branżą. Obawiamy się nie tylko o pracowników podmiotów z branży górniczej, ale o tysiące innych, z mniejszych firm, z którymi współpracujemy – podsumowuje Piotr Kryszak, wiceprezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Najpierw miejsca pracy, potem innowacje

Transformacja energetyczna Polski, w tym zwłaszcza naszego regionu to wyzwanie, które jest wciąż aktualne. Tak uważają samorządy lokalne i władze województwa śląskiego.

– Nasz sposób patrzenia na transformację energetyczną regionu nie zmienił się. Projektowany na kolejne lata regionalny program operacyjny będzie wspierał innowacyjne inwestycje w zieloną energię – mówi Barbara Kubiak z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Wszystkie sektory związane z energetyką stoją wobec podobnego dylematu. Muszą realizować swoją misję i wypełniać powierzone zadania w wyjątkowo niekorzystnych uwarunkowaniach gospodarczych. Jednocześnie nie powinny zapominać o długofalowych priorytetach.

– Troska o zachowanie miejsc pracy i przychody, które zapewnią przetrwanie, będą miały pierwszeństwo przed wprowadzaniem nowych rozwiązań. Jednak bez innowacyjności w sektorze energii w dłuższej perspektywie, napotkamy na nowe ograniczenia, związane na przykład ze starzejącą się infrastrukturą elektroenergetyczną – tłumaczy Bożena Herbuś, Inżynier Miejski w Urzędzie Miasta Częstochowy.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024