1 / 10

Należący do firmy Evoltaic zakład recyklingu rolniczych odpadów z tworzyw sztucznych powstał w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest to jeden z największych zakładów recyklingowych w Polsce, w którym do produkcji regranulatu wykorzystywane będą folie: stretch po sianokiszonkach, silnie zabrudzone ziemią folie porolnicze oraz odpady opakowaniowe typu LLDPE, LDPE, HDPE.

W zakładzie oczyszczony materiał zostanie przetworzony na regranulat, będący pełnowartościowym produktem, nadającym się do przetwórstwa konwencjonalnymi technikami, takimi jak wtryskiwanie i wytłaczanie. – Korzystamy z rozwiązań technologicznych niezwykle wydajnego systemy myjącego, przeznaczonego do silnie zabrudzonych tworzyw sztucznych – wyjaśnia przedstawicielka firmy Anna Garlej. – Posiadamy wysokiej klasy maszyny austriackiej firmy, które zostały udoskonalone i dostosowane do naszych potrzeb. Dzięki tym zabiegom proces regranulacji stał się bardziej innowacyjny i efektywny – dodaje.

Finalny produkt – regranulat pozbawiony jest zanieczyszczeń mechanicznych i wtrąceń gazów w postaci pęcherzy. W zakładzie na dwóch ciągach technologicznych przetwarzanych będzie ok. 1000 kg/h odpadów, czyli docelowo ok. 1149 ton miesięcznie.

Nie tylko recykling

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane na terenie rewitalizowanej starej huty. W tym celu zaadaptowano i wyremontowano dwie hale poprodukcyjne. Do zakładu należy działka o powierzchni 1,2 ha, na której powstał również nowoczesny biurowiec.

Inwestycja została sfinalizowana w ramach projektu „Energooszczędna i wysokowydajna linia do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych”, przy wsparciu środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UE, działanie 4.4. Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym”, Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Wartość projektu przekracza 70 mln zł, a dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło prawie 34 mln zł.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Zarzut oszustwa na szkodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości usłyszał były senator PO Eryk S. – poinformowała w czwartek rano PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik. Podejrzany miał wyrządzić szkodę PARP na kwotę blisko 38 mln zł.

    Prokuratura Regionalna w Krakowie ogłosiła mu zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej w okresie od 2013 r. do czerwca 2015 r. Grupa popełniała przestępstwa m.in. wyłudzając dotacje na projekt “Energooszczędna i wysokowydajna linia do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych” oraz wyłudzała zwrot podatku VAT.

Skomentuj