Regulator przyjrzy się dokładniej wnioskom taryfowym?

Regulator przyjrzy się dokładniej wnioskom taryfowym?
mat
19.03.2019, o godz. 13:56
czas czytania: około 2 minut
0

W branży wod-kan pojawiają się opinie, że następne weryfikacje taryf nie będą już przebiegać tak „gładko” jak dotychczas, bo weryfikator ma czas na lepsze zapoznanie się z przepisami dotyczącymi zasad stanowienia taryf. Będzie też dysponować znacznie szerszym materiałem porównawczym. Czy faktycznie możemy się spodziewać takiego obrotu spraw? Tego dowiemy się na konferencji organizowanej przez miesięcznik „Wodociągi-Kanalizacja” i Politechnikę Poznańską 11 kwietnia w Poznaniu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Dr Henryk Bylka, ekspert Politechniki Poznańskiej polemizuje z tezą, że weryfikacja taryf będzie w przyszłości bardziej skomplikowana.

– Moim zdaniem nie jest to twierdzenie do końca prawdziwe, bo regulator zauważył także niedoskonałości przepisów ustawy i doświadczył profesjonalizmu kancelarii prawnych wyspecjalizowanych od lat w interpretacji rozmytych przepisów szczegółowych dotyczących stanowienia i weryfikacji taryf. Zarówno one jak i nowy regulator myślą czy już, jeżeli nie już to, kiedy i w jakim kierunku powinny iść zmiany przepisów – mówi dr Henryk Bylka.

– Na stronach internetowych kancelarii Jerzmanowski i Wspólnicy można znaleźć propozycje zmian. Nie jest tajemnicą, że przygotowują je także Wody Polskie – dodaje.

Wody Polskie i IGWP o weryfikacji taryf

Podczas konferencji „Zmiany zasad regulacji przedsiębiorstw wod-kan. Pierwsze doświadczenia” swoimi uwagami dotyczącymi pierwszej weryfikacji taryf podzieli się m.in. Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” – Tadeusz Rzepecki.

O czynnym udziale w spotkaniu poinformowali też Joanna Kopczyńska – z-ca prezesa PGW Wody Polskie, Paweł Rusiecki – z-ca Dyrektora Departamentu Ekonomicznego PGW Wody Polskie oraz Roman Strzelczyk z RZGW w Poznaniu.

Przykłady z życia wzięte

Dr Henryk Bylka wspólnie z Dyrektorem Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej, prof. Edwardem Szczechowiakiem przez trzynaście lat na zlecenie prezydenta Poznania prowadzili weryfikację taryf przedsiębiorstwa Aquanet z Poznania. Podczas konferencji przedstawią swoje krytyczne uwagi dotyczące politycznych uwarunkowań w procesie stanowienia taryf, a w szczególności organów zatwierdzających w planach wieloletnich nakłady inwestycyjne w regulaminach określających minimalny poziom usług.

Znani z licznych konferencji radcy prawni: Łukasz Ciszewski i Mirosław Krzyszczak oraz współpracujący z IGWP, Krzysztof Sikorski podzielą się swoimi refleksjami dotyczącymi doświadczeń zebranych w prowadzonym przez Wody Polskie procesie weryfikacji taryf oraz opiniowania regulaminów. Jędrzej Bylka przedstawi tematy, jakimi zajmowało się w ostatnich latach europejskie stowarzyszenie podmiotów pełniących funkcje regulatorów przedsiębiorstw wod-kan, eksponując szczególnie ich działalność w zakresie benchmarkingu i przykład jego formalnego wykorzystania w procedurze stanowienia taryf w jednym z państw.

Dyskusja z udziałem regulatora

W trzeciej sesji przewidziany jest panel dyskusyjny, w którym wezmą udział m.in. zaproszeni prezesi spółek wodociągowych: Stanisław Biniecki – prezes MWiK w Chodzieży, Paweł Chudziński – prezes Aquanet, Maciej Ganowicz – Prezes PGK w Wolsztynie.

Organizatorzy spotkania w panelu dyskusyjnym szczególnie liczą na opinie przedstawicieli Wód Polskich, którzy bodaj pierwszy raz w tak szerokim składzie spotkają się z osobami reprezentującymi przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne z całej Polski.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024