W branży wod-kan pojawiają się opinie, że następne weryfikacje taryf nie będą już przebiegać tak „gładko” jak dotychczas, bo weryfikator ma czas na lepsze zapoznanie się z przepisami dotyczącymi zasad stanowienia taryf. Będzie też dysponować znacznie szerszym materiałem porównawczym. Czy faktycznie możemy się spodziewać takiego obrotu spraw? Tego dowiemy się na konferencji organizowanej przez miesięcznik „Wodociągi-Kanalizacja” i Politechnikę Poznańską 11 kwietnia w Poznaniu.

Dr Henryk Bylka, ekspert Politechniki Poznańskiej polemizuje z tezą, że weryfikacja taryf będzie w przyszłości bardziej skomplikowana.

– Moim zdaniem nie jest to twierdzenie do końca prawdziwe, bo regulator zauważył także niedoskonałości przepisów ustawy i doświadczył profesjonalizmu kancelarii prawnych wyspecjalizowanych od lat w interpretacji rozmytych przepisów szczegółowych dotyczących stanowienia i weryfikacji taryf. Zarówno one jak i nowy regulator myślą czy już, jeżeli nie już to, kiedy i w jakim kierunku powinny iść zmiany przepisów – mówi dr Henryk Bylka.

– Na stronach internetowych kancelarii Jerzmanowski i Wspólnicy można znaleźć propozycje zmian. Nie jest tajemnicą, że przygotowują je także Wody Polskie – dodaje.

Wody Polskie i IGWP o weryfikacji taryf

Podczas konferencji „Zmiany zasad regulacji przedsiębiorstw wod-kan. Pierwsze doświadczenia” swoimi uwagami dotyczącymi pierwszej weryfikacji taryf podzieli się m.in. Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” – Tadeusz Rzepecki.

O czynnym udziale w spotkaniu poinformowali też Joanna Kopczyńska – z-ca prezesa PGW Wody Polskie, Paweł Rusiecki – z-ca Dyrektora Departamentu Ekonomicznego PGW Wody Polskie oraz Roman Strzelczyk z RZGW w Poznaniu.

Przykłady z życia wzięte

Dr Henryk Bylka wspólnie z Dyrektorem Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej, prof. Edwardem Szczechowiakiem przez trzynaście lat na zlecenie prezydenta Poznania prowadzili weryfikację taryf przedsiębiorstwa Aquanet z Poznania. Podczas konferencji przedstawią swoje krytyczne uwagi dotyczące politycznych uwarunkowań w procesie stanowienia taryf, a w szczególności organów zatwierdzających w planach wieloletnich nakłady inwestycyjne w regulaminach określających minimalny poziom usług.

Znani z licznych konferencji radcy prawni: Łukasz Ciszewski i Mirosław Krzyszczak oraz współpracujący z IGWP, Krzysztof Sikorski podzielą się swoimi refleksjami dotyczącymi doświadczeń zebranych w prowadzonym przez Wody Polskie procesie weryfikacji taryf oraz opiniowania regulaminów. Jędrzej Bylka przedstawi tematy, jakimi zajmowało się w ostatnich latach europejskie stowarzyszenie podmiotów pełniących funkcje regulatorów przedsiębiorstw wod-kan, eksponując szczególnie ich działalność w zakresie benchmarkingu i przykład jego formalnego wykorzystania w procedurze stanowienia taryf w jednym z państw.

Dyskusja z udziałem regulatora

W trzeciej sesji przewidziany jest panel dyskusyjny, w którym wezmą udział m.in. zaproszeni prezesi spółek wodociągowych: Stanisław Biniecki – prezes MWiK w Chodzieży, Paweł Chudziński – prezes Aquanet, Maciej Ganowicz – Prezes PGK w Wolsztynie.

Organizatorzy spotkania w panelu dyskusyjnym szczególnie liczą na opinie przedstawicieli Wód Polskich, którzy bodaj pierwszy raz w tak szerokim składzie spotkają się z osobami reprezentującymi przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne z całej Polski.

Czytaj więcej

Skomentuj