Od 1 lipca 2017 r. weszła w życie uchwała antysmogowa dla Krakowa. Zgodnie z przepisami do ogrzewania domu nie można używać paliw niskiej jakości, mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 procent.
Kontole i mandaty
Funkcjonariusze ujawnili 243 przypadki spalania śmieci. Nałożyli 161 mandatów karnych na kwotę 24 450 zł, pouczyli 74 osoby, skierowali osiem wniosków o ukaranie do sądu. W sytuacjach spornych pobierali próbki popiołu, które następnie przekazywali do analizy laboratoryjnej, aby stwierdzić, czy w popiele były obecne substancje zabronione. Do badania przekazali 15 próbek.
Patrole, kontrolując jakość paliwa, sprawdzały w pierwszej kolejności, czy właściciel posiada odpowiedni certyfikat świadczący o tym, że spełnia ono odpowiednie parametry. Jeśli właściciel posiadał certyfikat, a mimo tego paliwo budziło wątpliwości, np. jego wygląd przypominał zabronione muły lub floty, wówczas pobierana była próbka węgla i popiołu do badania laboratoryjnego.
Od października 2017 r. do marca 2018 r. strażnicy miejscy w Krakowie pouczyli 479 osób nieposiadających certyfikatów. Strażnicy mogli taką osobę pouczyć lub skierować przeciwko niej wniosek o ukaranie do sądu.
Kolejne ograniczenia
Od 1 września 2019 r. w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz ogrzewania paliwami stałymi w piecach. Mieszkańcy likwidujący piece węglowe muszą zmienić system grzewczy na gazowy lub elektryczny, mogą też podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej, albo zainstalować ekologiczne, odnawialne źródła ciepła.
Komentarze (0)