Prawie 5 ton surowców wtórnych zebrano podczas Krakowskiej Wystawy Ekologicznej, która zakończyła tegoroczne obchody Dni Ziemi w Krakowie. To rekord w historii tej imprezy.

W miniony weekend zakończyły się krakowskie obchody Dni Ziemi. Od początku kwietnia szkoły, placówki oświatowe, domy kultury i organizacje pozarządowe angażowały się w ekologiczne działania. Przygotowywały spektakle, wystawy, sprzątały tereny wokół szkół. Sadzone były drzewa, organizowano rajdy rowerowe.

Tradycyjnie w święto Dni Ziemi aktywnie włączyli się przedstawiciele władz Krakowa. 22 kwietnia, nowe drzewa na osiedlu 2 Pułku Lotniczego w Nowej Hucie posadził Zastępca Prezydenta Krakowa Wiesław Starowicz. Łącznie nasadzono 45 drzew dostarczonych na zlecenie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Dziesiąty raz z rzędu imprezy odbywające się na terenie naszego miasta w ramach Dni Ziemi zwieńczyła Krakowska Wystawa Ekologiczna. W alei Róż odbyły się warsztaty o tematyce ekologicznej. Miejskie spółki i jednostki organizacyjne prezentowały inwestycje ekologiczne realizowane w naszym mieście. Pracownicy Wydziału Kształtowania Środowiska udzielali porad na temat przepisów dotyczących usuwania drzew i krzewów. „Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się zbiórka surowców wtórnych. W tym roku mieszkańcy przynieśli prawie 5 ton butelek PET, aluminiowych puszek i baterii. Zebraliśmy też 8 kilogramów termometrów rtęciowych. To rekord w historii tej imprezy” – poinformowała Małgorzata Mrugała, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska. Za surowce wtórne wydano 14 tysięcy sztuk sadzonek kwiatów i krzewów.

Dzień Ziemi to impreza o długoletniej tradycji. Po raz pierwszy świętowano ją w Stanach Zjednoczonych 22 kwietnia 1970 roku. Dwadzieścia lat później ten dzień obchodzony był już na całym świecie. W 140 krajach w marszach, happeningach i paradach wzięło udział 200 milionów osób. W okolicznościowych ulotkach apelowano o oszczędzanie wody, ratowanie lasów tropikalnych i ograniczenie emisji gazów wywołujących kwaśne deszcze.

W Polsce Dzień Ziemi świętowany jest od kilkunastu lat. Po raz pierwszy obchody zorganizowano w Warszawie w 1990 roku. Obecnie impreza ma charakter ogólnokrajowy. Celem Dni Ziemi jest zwrócenie uwagi mieszkańców na problemy związane ze stanem środowiska naturalnego i jego ochroną. To także okazja do mądrej, ciekawej zabawy, zdobycia rzetelnej wiedzy na tematy związane z ekologią oraz spotkania ludzi zainteresowanych podobnymi problemami. Każdego roku biorą w nim udział dziesiątki tysięcy osób z całej Polski.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj