W czwartek, 31 marca rozpoczął się już drugi etap rekultywacji jezior Domowego Małego i Domowego Dużego w Szczytnie.

Zastosowana metoda rekultywacji polega na redukcji fosforu w wodzie poprzez jego strącenie i trwałe zablokowanie w osadach dennych. Ograniczenie dostępności fosforu przyczyni się do zmniejszenia intensywności rozwoju glonów, w tym najbardziej niepożądanych sinic. Jak twierdzą wykonawcy prac – naukowcy z Katedry Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie – ograniczenie ilości fosforu w wodzie wpłynie pośrednio na wzrost przezroczystości wody, o czym będzie można się przekonać w trakcie nadchodzącego sezonu letniego.

Znaczną poprawę jakości wody udało się uzyskać już w ubiegłym roku, kiedy to zakończono pierwszy etap rekultywacji. Kąpielisko miejskie funkcjonowało prawie przez cały sezon. Zamknięto je tylko na kilka dni. W minionych latach oba miejskie jeziora były akwenami najbardziej zanieczyszczonymi w Polsce. Teraz stopniowo sytuacja ulega zmianie.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

źródło: wfosigw.olsztyn.pl


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj