Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Sosnowiec rozpoczął remont parku przy Bulwarach Czarnej Przemszy

Sosnowiec rozpoczął remont parku przy Bulwarach Czarnej Przemszy
cza/PAP
02.08.2023, o godz. 10:03
czas czytania: około 2 minut
0

Samorząd Sosnowca rozpoczął pierwszy etap remontu parku przy Bulwarach Czarnej Przemszy. Prace w głównej części obejmą odtworzenie ponad 3 km parkowych alejek.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Chodzi o teren pomiędzy znanym w regionie liceum im. E. Plater, Czarną Przemszą i ul. Mościckiego. – Duża część pracy będzie dotyczyła odtworzenia parkowych alejek. W sumie będzie to 6 tys. m kw. alejek, w większości po starym śladzie. Aby uchronić system korzenny drzew w kilku miejscach przebieg alejek zostanie zmieniony – powiedział rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy.

Koszt 1,7 mln zł

– Jeśli nie będzie miejsca na zmianę przebiegu alejek to chyba po raz pierwszy w Sosnowcu zastosujemy wyniesienie alejek, by nie uszkodzić korzeni drzew – wyjaśnił cytowany przez Łysego Marcin Jakubczak z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych.

Teren bulwarów mocno się zmienił w czasie regulacji Czarnej Przemszy na terenie Sosnowca w latach 1957–64). Wtedy też przestrzeń pomiędzy obecną ul. Mościckiego, Czarną Przemszą i osiedlem przy ul. Urbanowicz na nowo zaaranżowano. Powstały alejki, fontanna, nasadzono drzewa i krzewy. Miasto ubiega się już o środki na realizację drugiego etapu. W tym przypadku roboty będą koncentrowały się na roślinności i wymianie lub renowacji małej architektury. Planowane są domki dla owadów i budki lęgowe dla ptaków. Wymieniona zostanie też część słupów oświetlenia, aby zachować jeden wzór.

Koszt pierwszego etapu prac, który powinien być gotowy w grudniu br. wynosi 1,7 mln zł. Miasto poinformowało też o kolejnych etapach tworzenia miniparku wokół stadionu przy ul. Orląt Lwowskich w dzielnicy Niwce – dotąd głównie przy wykorzystaniu budżetu obywatelskiego. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców w pierwszej edycji tego przedsięwzięcia powstała siłownia pod chmurką, a 2021 r. plac zabaw.

Budżet obywatelski

Pod kątem budżetu obywatelskiego z 2022 r. złożono wniosek o wykonanie „Mini Parku od Juniora do Seniora na AKS”. Podpisano wartą 275 tys. zł umowę na wykonane alejek spacerowych, ciągu pieszo-jezdnego, ławek, koszy, betonowych leżaków, stołów do szachów, stołu do ping–ponga i trampoliny. Również w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego wpłynęły projekty dotyczące tego terenu. Pierwszy dotyczy kontynuacji utworzenia parku, kolejny zadaszenia trybun na stadionie. Obecnie projekty są oceniane, a na przełomie września i października poddane zostaną pod głosowanie mieszkańców.

Sosnowiec od kilku lat koncentruje się na odnawianiu terenów parkowych. W ostatnich miesiącach miasto m.in. zyskało ogród botaniczny w dotychczasowym Parku Fusińskiego, poprzez przekształcenie utworzonego tam dwa lata wcześniej „parku bioróżnorodności”. Przy samym ogrodzie botanicznym urządzane jest zbudowane już nowe egzotarium. Ponadto w mieście przy wsparciu środków unijnych, z których korzystano też przy pracach w Parku Fusińskiego i budowie egzotarium przeprowadzono rewitalizację biologiczną pobliskiego Parku Tysiąclecia. Sosnowiec rozpoczął także tworzenie nowego parku na Placu Papieskim w dzielnicy Zagórze.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024