Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie rozpoczęło prace związane z renowacją blisko 360 metrów sieci kanalizacyjnej w ulicach Stojałowskiego i Pocztowej. Podczas prac wykorzystywana jest bezwykopową metoda tzw. „rękawa”.

Zastosowana metoda oparta jest na technologii elastycznego rękawa, który nasączony żywicami poliestrowymi wprowadzany jest do rury kanalizacyjnej pod wpływem sprężonego powietrza. Po wprowadzeniu i utwardzeniu parą wodną, rękaw tworzy jednolity odcinek rury, wypełniając wszelkie nieszczelności kanału. Ten proces musi zostać poprzedzony czyszczeniem sieci oraz inspekcją telewizyjną w celu pozyskania pomiarów i wyeliminowania nierówności, które mogłyby spowodować uszkodzenie rękawa.

– Zastosowanie technologii bezwykopowej dobrze sprawdza się w centrum  miasta, gdzie w większości dominują ciasne i wąskie uliczki oraz gdzie liczy się czas wykonania oraz minimalizacja utrudnień w ruchu drogowym – wyjaśnia Sławomir Grucel z MPWiK. – Wcześniej metodę rękawa z powodzeniem stosowaliśmy już np. podczas remontów na ulicy Sławkowskiej, Słowackiego, Tuwima i Gwarków.

Prowadzone prace zostały zaplanowane w sposób, który zapewni ciągły i bezproblemowy przepływ i odbiór ścieków. Koszt renowacji infrastruktury kanalizacyjnej w centrum miasta wyniesie 630 tys. zł.

źródło: jaworzno.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj