Resort klimatu analizuje zgłoszenia. Które propozycje dt. systemu kaucyjnego przetrwają?

Resort klimatu analizuje zgłoszenia. Które propozycje dt. systemu kaucyjnego przetrwają?
E. M.
13.06.2024, o godz. 8:22
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że trwają prace nad analizą zgłoszonych uwag do projektu ustawy o systemie kaucyjnym. Konsultacje zakończyły się 31 maja 2024 r., a resort podejmuje decyzje o przyjęciu lub odrzuceniu poszczególnych propozycji. Celem nowelizacji jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych i zwiększenie poziomu recyklingu. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Trwa analiza zgłoszonych propozycji, podejmowane są decyzje o przyjęciu lub odrzuceniu poszczególnych uwag – poinformował resort klimatu i środowiska, odnosząc się do projektu ustawy dotyczącego tzw. systemu kaucyjnego. Ustawa powinna wejść w życie 1 stycznia 2025 r. – wskazało ministerstwo.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) poinformowało, że konsultacje, uzgodnienia oraz opiniowanie projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zakończyły się 31 maja 2024 r.

Co zostanie przyjęte, a co odrzucone?

– Aktualnie trwa analiza zgłoszonych propozycji, podejmowane są decyzje o przyjęciu albo odrzuceniu poszczególnych uwag, a zmiany nanoszone są na projekt ustawy. Projekt ustawy, który zostanie przekazany do kolejnego etapu procesu legislacyjnego, będzie odzwierciedlał efekt tych konsultacji – przekazał resort.

Ministerstwo dodało, że na obecnym etapie prac nie można jeszcze wskazać terminu, w którym projekt zostanie przekazany do następnego etapu. Zaznaczyło, że finalnie ustawa powinna wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, system kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od 2025 r. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.

Co z nieodebraną kaucją? 

Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań.

System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra. Nowe przepisy zakładają, że obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach systemu kaucyjnego zostanie wprowadzony w życie od początku 2026 r., a opakowań po pozostałych napojach od początku 2025 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024