Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: recykling opakowań

Łącznie artykułów: 17.

Coraz więcej produktów spożywczych w opakowaniach on-the-go. Jak połączyć wymagania PPWR, bezpieczeństwo żywności i recykling?

Coraz więcej produktów spożywczych w opakowaniach on-the-go. Jak połączyć wymagania PPWR, bezpieczeństwo żywności i recykling?

Format opakowań on-the-go coraz częściej obejmuje produkty codziennego użytku – od nabiału i napojów roślinnych po kawę i napoje funkcjonalne. Konsumenci oczekują, że opakowania te będą wygodne, poręczne, ale też bezpieczne i przyjazne środowisku. Dlatego producenci pracują nad rozwiązaniami, które łączą bezpieczeństwo żywności, ergonomię i możliwość recyklingu.

System kaucyjny pod lupą. MKiŚ i NASK walczą z dezinformacją

System kaucyjny pod lupą. MKiŚ i NASK walczą z dezinformacją

03.06.2026
0

Jak informuje w oficjalnym komunikacie Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ), 28 maja 2026 r. w resorcie odbyło się spotkanie prasowe i sesja ekspercka poświęcona problemowi rosnącej dezinformacji na temat systemu kaucyjnego. Jak potwierdza przytaczana w komunikacie analiza NASK, stoi za nią skoordynowana sieć, której działania zniechęcają obywateli do udziału w systemie kaucyjnym, utrudniają realizację polityk środowiskowych i destabilizują decyzje biznesowe przedsiębiorców.

Kartony do płynnej żywności. Organizacje branżowe apelują o cele selektywnej zbiórki i recyklingu

Kartony do płynnej żywności. Organizacje branżowe apelują o cele selektywnej zbiórki i recyklingu

26.05.2026
0

Siedem organizacji reprezentujących polskich przedsiębiorców wystosowało wspólny apel do Ministrów Klimatu i Środowiska, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Finansów i Gospodarki. Eksperci ostrzegają: brak wyodrębnionych celów zbiórki i recyklingu dla kartonów do płynnej żywności w nowym projekcie ustawy UC100 może doprowadzić do wyeliminowania tych opakowań z rynku, co uderzy w producentów żywności i krajowy system gospodarki odpadami.

Pół roku kaucji, czyli sroga zima i gorące lato?

Pół roku kaucji, czyli sroga zima i gorące lato?

20.04.2026
0

Po pół roku działania system kaucyjny ma już za sobą pierwszą jesień i zimę, po których powinno przyjść kolejne przyspieszenie. Kolejne miesiące przynosiły kilkukrotne wzrosty liczby oddanych opakowań, a na rynku widać już pierwszych liderów zbiórki. To dobry czas na pierwsze podsumowania naszych doświadczeń w sklepach Netto.

300 mln butelek zwróconych w ramach systemu kaucyjnego w lutym

300 mln butelek zwróconych w ramach systemu kaucyjnego w lutym

23.03.2026
0

W lutym 2026 roku w ramach systemu kaucyjnego w Polsce zwrócono około 300 mln butelek i puszek. Poinformowała o tym ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, wskazując jednocześnie na konieczność usprawnienia logistyki oraz lepszego oznakowania punktów odbioru opakowań w sklepach.

Automaty zdominowały system kaucyjny

Automaty zdominowały system kaucyjny

Nawet 80 proc. opakowań kaucyjnych w Polsce trafia do automatów, a tylko co czwarte jest zbierane ręcznie – wynika z najnowszych danych operatorów (Zwrotka, PolKa, Kaucja.pl) przekazanych PAP. Choć system oparty na kaucji 50 groszy za butelki PET i puszki intensywnie się skaluje, na rynku wciąż brakuje szklanych butelek wielorazowych z oficjalnym logo systemu. Sprawdzamy, jak radzą sobie kluczowi gracze i jakie wyzwania stoją przed rynkiem recyklingu.

Debata ROP 2026. Gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?

Debata ROP 2026. Gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?

10.02.2026
0

17 lutego 2026 redakcje „Przeglądu Komunalnego” i „Energii i Recyklingu” oraz Krajowa Izba Gospodarcza organizują kolejną debatę na temat Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, tym razem pod znamiennym tytułem „ROP – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy?”. Jakie będą wnioski z debaty? Zachęcamy do bezpłatnej rejestracji do transmisji online w czasie rzeczywistym.

Konferencja Opakowaniowa czyli poznaj swoje obowiązki środowiskowe

Konferencja Opakowaniowa czyli poznaj swoje obowiązki środowiskowe

22.07.2025
0

W dniach 10-12 września w Janowie Podlaskim odbędzie się Konferencja Opakowaniowa, której organizatorem jest BOO Organizacja Odzysku Opakowań i Odpowiedzialności Producenta S.A. Adresatami tego wydarzenia są przede wszystkim przedsiębiorcy wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach, a także podmioty działające na rynku odpadowym.

Ostateczny kształt rozszerzonej odpowiedzialności producenta wciąż pod znakiem zapytania

Ostateczny kształt rozszerzonej odpowiedzialności producenta wciąż pod znakiem zapytania

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej do końca 2025 roku Polska powinna osiągnąć poziom recyklingu odpadów opakowaniowych na poziomie min. 65 proc. Trudno to osiągnąć bez wdrożenia systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), który w świetle unijnych zaleceń powinien być zaimplementowany już w 2023 roku, a którego ostatecznego kształtu jeszcze nie znamy. Zagraniczni eksperci uważają, że Polska powinna iść w ślady Czech, Belgii i Włoch, stawiając na elastyczną organizację odpowiedzialności producenta (OOP).

Forum Recyklingu 2024: Rozwiązania systemowe: GOZ i ROP

Forum Recyklingu 2024: Rozwiązania systemowe: GOZ i ROP

03.10.2024
0

Już 14 października o godzinie 10:20 w Poznaniu odbędzie się panel dyskusyjny „Rozwiązania systemowe: GOZ i ROP”, który otworzy tegoroczne Forum Recyklingu. Tematyka wydarzenia obejmie kluczowe zagadnienia związane z gospodarką o obiegu zamkniętym (GOZ) oraz rozszerzoną odpowiedzialnością producenta (ROP).

Resort klimatu analizuje zgłoszenia. Które propozycje dt. systemu kaucyjnego przetrwają?

Resort klimatu analizuje zgłoszenia. Które propozycje dt. systemu kaucyjnego przetrwają?

13.06.2024
0

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że trwają prace nad analizą zgłoszonych uwag do projektu ustawy o systemie kaucyjnym. Konsultacje zakończyły się 31 maja 2024 r., a resort podejmuje decyzje o przyjęciu lub odrzuceniu poszczególnych propozycji. Celem nowelizacji jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych i zwiększenie poziomu recyklingu. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Puchary Recyklingu wręczone po raz dwudziesty czwarty! [GALERIA]

Puchary Recyklingu wręczone po raz dwudziesty czwarty! [GALERIA]

12.12.2023
0

W Q Hotelu we Wrocławiu 12 grudnia 2023 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Konkursie Puchar Recyklingu, organizowanym przez firmę ABRYS od 24 lat. To prestiżowe wydarzenie, podczas którego nagradzane są najbardziej efektywne systemy selektywnej zbiórki odpadów oraz działania inwestycyjne oraz edukacyjne, zmierzające do ograniczenia ilości odpadów. są instytucje i firmy za ich działania na rzecz selektywnej zbiórki odpadów i ograniczenia ich ilości.

css.php
Copyright © 2026