Resort klimatu: we wtorek dalsze rozmowy z Czechami ws. Turowa

Resort klimatu: we wtorek dalsze rozmowy z Czechami ws. Turowa
PAP
29.06.2021, o godz. 9:01
czas czytania: około 2 minut
0

Od wtorku w Pradze będą kontynuowane polsko-czeskie rozmowy w sprawie kopalni w Turowie - przekazał PAP resort klimatu i środowiska. Szef MKiŚ Michał Kurtyka podkreślił, że polska strona liczy na polubowne rozwiązanie tego sporu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wtorkowe rozmowy to kontynuacja dialogu, jaki rozpoczął się z Czechami w połowie czerwca. Polska delegacja już po raz trzeci przyleci do stolicy Czech.

“W dalszym ciągu dążymy do tego, by znaleźć polubowne i długoterminowe rozwiązanie sporu” – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, który od początku uczestniczy w rozmowach.

Resort dodał, że w skład delegacji, która udaje się do Pragi, oprócz Michała Kurtyki wchodzą również: wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Finansów, GDOŚ, GIOŚ oraz PGE.

Minister Kurtyka przyznał niedawno w rozmowie z PAP, że negocjacje z Czechami ws. Turowa są bardzo trudne i intensywne. “My ze swojej strony argumentujemy, że trzeba zbudować porozumienie, bo taka jest potrzeba i oczekiwanie społeczności lokalnej, tak po czeskiej, jak i polskiej strony granicy” – mówił.

Wskazywał, że na razie jest trudno powiedzieć, kiedy negocjacje się zakończą. “Mamy wiele punktów, w których wydaje się, że już poszliśmy do przodu. W innych, często krytycznych, nadal pozostaje rozbieżność. Nie jesteśmy jeszcze na etapie, w którym mógłbym powiedzieć, iż pozostało już tylko kilka spraw do rozstrzygnięcia. Jest ich jeszcze sporo” – wskazał.

W ubiegłym tygodniu resort podkreślał, że obu stronom zależy na polubownym zakończeniu sporu. “Jednak zarówno skala, jak i poziom szczegółowości prowadzonych rozmów wymagają czasu i dogłębnego zaangażowania ekspertów. Dlatego rozmowy będą kontynuowane w najbliższych dniach” – wskazywano.

Rokowania polsko-czeskie w sprawie kopalni węgla brunatnego w Turowie mają doprowadzić do powstania umowy międzyrządowej, która określi warunki, na jakich Czechy wycofają skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE. Ich zdaniem rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca. W maju unijny sąd, w ramach środka zapobiegawczego, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni do czasu wydania wyroku.

Decyzję TSUE premier Mateusz Morawiecki określił jako bezprecedensową i sprzeczną z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Polski rząd jednocześnie rozpoczął negocjacje ze stroną czeską.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024