Wykonując kwerendę historyczną Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie natrafił na informacje dotyczące historii tego miejsca. Postanowiono wykorzystać je w projekcie: niegdyś na placu znajdował się cmentarz, plac targowy, a na początku lat 50. ubiegłego stulecia – dworzec autobusowy.
– Postanowiliśmy wykorzystać dokumentację, również fotograficzną, dworca autobusowego, który funkcjonował tutaj od 1929 do 1952 r. – mówi Piotr Kempf, dyrektor ZZM.
Nawierzchnia dworca była zrobiona z płyt betonowych z dodatkiem bazaltu o wymiarach 3,5 x 4 m, do łączenia ich wykorzystano kostkę porfirową. W procesie rewitalizacji 32 płyty zostaną zamienione na zieleń, dzięki czemu na placu pojawi się prawie 500 m kw. zieleni. Stanowi to prawie jedną trzecią powierzchni całego placu. Rośliny, które pojawią się na placu, to prawie 1000 krzewów róż pachnących, dzięki czemu uzyskanie zostanie efekt ogrodu sensorycznego. W formie żywopłotów posadzimy strzyżone ligustry lub bukszpany, całość uzupełni dąb szypułkowy.
– Przy projektowaniu wprowadziliśmy maksymalnie dużo zieleni, zachowując jednocześnie funkcjonalność miejsca. Plac ponownie będzie pełnił funkcję komunikacyjną – dzięki zaakcentowaniu przejścia od kościoła św. Krzyża do ul. Szpitalnej – zaznacza Kempf.
W projekcie udało się wygospodarować kilka miejsc parkingowych. Część placu może być również wykorzystywana jako ogródek kawiarniany. Na placu pojawią się miejsca do siedzenia, z oparciami i podłokietnikami. Kolejnym odniesieniem do dawnej funkcji będą zegary pokazujące aktualne godziny w miastach partnerskich Krakowa. Koszt rewitalizacji wyniesie ponad 2,2 mln zł.
Komentarze (0)