Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Robot posortuje odpady

Robot posortuje odpady
kb
28.05.2015, o godz. 10:14
czas czytania: około 2 minut
3

Czy można segregować odpady bez chwili wytchnienia, 24 godziny na dobę, przez cały tydzień?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Autorzy robota ZenRobotics Recycler (ZRR) twierdzą, że jest taka możliwość. Ich wynalazek to pierwszy na świecie zrobotyzowany system segregacji odpadów. Ze strumienia odpadów ZenRobotics Recycler wysortowuje metal, drewno, kamienie, karton i zmieszane frakcje tworzyw sztucznych. Robot znajduje również zastosowanie w przemyśle ciężkim, podnosząc i sortując frakcje odpadów. Urządzenia kontrolowane są za pomocą zaawansowanych systemów kontroli i czujników. Główną innowacją ZRR jest unikalny system adaptacyjny, który gromadzi dane ze środowiska, by następnie podejmować inteligentne decyzje, przesuwając ramię robota w odpowiednie miejsce.

– Naszym celem jest zrewolucjonizowanie segregacji, szczególnie przy pracach z odpadami niebezpiecznymi. Celem ZRR jest wyprzedzić dotychczasowe technologie sortowania odpadów pod względem szybkości zbierania, czystości segregowanych surowców i potrzeb inwestycyjnych – wyjaśnia Timo Taalas, prezes ZenRobotics. Robota udało się unowocześnić do warunków pracy w wymagającym środowisku gospodarki odpadami – zbyt skomplikowanym i chaotycznym dla standardowych systemów sterowania. Dodatkowy chwytak umożliwia przenoszenie dużych i cięższych przedmiotów (frakcje o szerokości do 50 cm i masie 20 kg).

Na rynku jest popyt na technologie, dzięki którym można odzyskać czysty surowiec po niskiej cenie. Tworzy to biznesowe możliwości dla firm, które chcą być w czołówce rozwoju zaawansowanych technologii recyklingu odpadów. – ZenRobotics stoi na skrzyżowaniu dwóch globalnych megatrendów: rewolucji technologii inteligentnych robotów i potrzeby globalnej efektywności ekologicznej w walce z problemami jakimi są odpady. – mówi T. Taalas.

Twórca robota, firma ZenRobotics jest jednym z wybranych małych i średnich przedsiębiorstw, które otrzymały grant z Komisji Europejskiej w ramach „Ekoinnowacji i zrównoważonych dostaw surowców wtórnych”. The Next Generation ZenRobotics Recyclers działają już w SITA Suomi Oy, sortowni odpadów w Helsinkach. SITA Suomi Oy jest częścią firmy SUEZ.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (3)


kola

Komentarz #131 dodany 2015-05-28 08:52:03

Z załączonego filmu widać, że roboty mimmo małej ilości odpaódw przpuszczają część. Na lini sortowniczej, gdzie jest więkasza ilość odpadów roboty widać z dołaćzonego materiału nie dały by rady wybrać wybranych frakcjiodpadów rzewidzianych do recyklingu/odzysku


cienki bolek

Komentarz #132 dodany 2015-05-28 15:51:18

Bardzo ciekawe, nie mniej trzeba sobie zadać pytanie – jaką ma skuteczność ów robot, czy jest przynajmniej tak skuteczny jak człowiek, do jakich odpadów będzie przeznaczony, jaki jest np. koszt 1 kWh w przeliczeniu na 1 tonę odpadu wysortowanego. Zdjęcie nic nie mówi, więcej widać na filmach. I z tego co pokazuje to jeszcze daleka droga przed twórcami. Raczej nie zastąpi separatorów metali żelaznych i nieżelaznych bo te są bardziej skuteczne i wydajniejsze. I na rynku funkcjonują już instalacje z separatorami powietrznymi z detekcją materiału bliską podczerwienią – steinerty, tomry, pellenki itp. i one sobie lepiej radzą od robocika. Nie mniej inny to kierunek, nie powiedziane że się nie uda….


Jakub Szałatkiewicz

Komentarz #133 dodany 2015-06-01 11:55:00

Robotyzacja to przyszłość także w gospodarce odpadami, ale idea że robot o masie 100 kg podnosi drewienko o masie nawet 1 kg, albo butelkę PET o masie 10 g, nigdy nie będzie efektywna energetycznie ani finansowo. ale brawo inżynirom za ciekawe i skomplikowane rozwiazanie.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024