Autorzy robota ZenRobotics Recycler (ZRR) twierdzą, że jest taka możliwość. Ich wynalazek to pierwszy na świecie zrobotyzowany system segregacji odpadów. Ze strumienia odpadów ZenRobotics Recycler wysortowuje metal, drewno, kamienie, karton i zmieszane frakcje tworzyw sztucznych. Robot znajduje również zastosowanie w przemyśle ciężkim, podnosząc i sortując frakcje odpadów. Urządzenia kontrolowane są za pomocą zaawansowanych systemów kontroli i czujników. Główną innowacją ZRR jest unikalny system adaptacyjny, który gromadzi dane ze środowiska, by następnie podejmować inteligentne decyzje, przesuwając ramię robota w odpowiednie miejsce.
– Naszym celem jest zrewolucjonizowanie segregacji, szczególnie przy pracach z odpadami niebezpiecznymi. Celem ZRR jest wyprzedzić dotychczasowe technologie sortowania odpadów pod względem szybkości zbierania, czystości segregowanych surowców i potrzeb inwestycyjnych – wyjaśnia Timo Taalas, prezes ZenRobotics. Robota udało się unowocześnić do warunków pracy w wymagającym środowisku gospodarki odpadami – zbyt skomplikowanym i chaotycznym dla standardowych systemów sterowania. Dodatkowy chwytak umożliwia przenoszenie dużych i cięższych przedmiotów (frakcje o szerokości do 50 cm i masie 20 kg).
Na rynku jest popyt na technologie, dzięki którym można odzyskać czysty surowiec po niskiej cenie. Tworzy to biznesowe możliwości dla firm, które chcą być w czołówce rozwoju zaawansowanych technologii recyklingu odpadów. – ZenRobotics stoi na skrzyżowaniu dwóch globalnych megatrendów: rewolucji technologii inteligentnych robotów i potrzeby globalnej efektywności ekologicznej w walce z problemami jakimi są odpady. – mówi T. Taalas.
Twórca robota, firma ZenRobotics jest jednym z wybranych małych i średnich przedsiębiorstw, które otrzymały grant z Komisji Europejskiej w ramach „Ekoinnowacji i zrównoważonych dostaw surowców wtórnych”. The Next Generation ZenRobotics Recyclers działają już w SITA Suomi Oy, sortowni odpadów w Helsinkach. SITA Suomi Oy jest częścią firmy SUEZ.
kola
Komentarz #131 dodany 2015-05-28 08:52:03
Z załączonego filmu widać, że roboty mimmo małej ilości odpaódw przpuszczają część. Na lini sortowniczej, gdzie jest więkasza ilość odpadów roboty widać z dołaćzonego materiału nie dały by rady wybrać wybranych frakcjiodpadów rzewidzianych do recyklingu/odzysku