ROP dla odpadów niebezpiecznych? Producent będzie musiał zagwarantować ich trwałe unieszkodliwienie

ROP dla odpadów niebezpiecznych? Producent będzie musiał zagwarantować ich trwałe unieszkodliwienie
MŁ/PAP
08.02.2024, o godz. 14:51
czas czytania: około 2 minut
0

Ruszyły prace nad rozszerzoną odpowiedzialnością producentów ws. odpadów niebezpiecznych - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Producent będzie musiał zagwarantować trwałe unieszkodliwienie takich odpadów - dodała.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

“Zaczynamy wypracowywać też takie rozwiązania, jak rozszerzona odpowiedzialność producencka dla odpadów niebezpiecznych, tak aby producent odpadu niebezpiecznego zagwarantował trwałe jego unieszkodliwienie” – zapowiedziała Sowińska. Podkreśliła, że nie może być tak, że przedsiębiorca pozbywa się szkodliwych odpadów w taki sposób, że jedynie “w kwitach mu się wszystko zgadza”.

Usunąć nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych

Dodała, że w resorcie trwają prace “nad stworzeniem możliwości wydatkowania środków z budżetu na usuwanie nielegalnie zgromadzonych odpadów”. Jednocześnie – jak mówiła – Główny inspektor Ochrony Środowiska przygotowuje ocenę ryzyka miejsc nielegalnie gromadzonych odpadów niebezpiecznych, mogących szczególnie zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi. “Ta diagnoza będzie stanowić bazę do wypracowania metodologii wydatkowania pieniędzy w tym roku i w kolejnych latach” – wskazała Sowińska. Dodała, że poprzedni rząd nie zabezpieczył środków na zagospodarowanie nielegalnych składowisk, a “sprzątanie kosztuje”.

Jej zdaniem samorządy nie mają nowych środków na usuwanie składowisk i transparentnych reguł wydatkowani pieniędzy.

Wiceminister przytoczyła również dane dotyczące pożarów składowisk. “W 2018 r. miały miejsce 243 pożary składowisk, a w 2022 roku 55, czyli ponad czterokrotny spadek. Również liczba pożarów dużych się zmniejszyła – w 2018 r. było 53, a w 2022 r. – 11”.

Priorytet na GOZ

Anita Sowińska zapowiedziała w połowie stycznia br., że priorytetem resortu będzie gospodarka obiegu zamkniętego. “Jest wiele wyzwań, dyrektyw i rozporządzeń unijnych, które powoli są albo kończone, albo prace nad nimi właśnie się rozpoczynają” – podkreśliła. Jak mówiła, w projekcie budżetu na 2024 r. rząd zabezpieczył na działania związane z dofinansowaniem zagospodarowania odpadów niebezpiecznych ponad 150 mln zł.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska powiedziała w sobotę w TVN, że “niestety w budżecie mamy mało na to pieniędzy, ale szukamy tych pieniędzy nawet w ramach naszego resortu i być może uda nam się uzyskać na koniec kwietnia dodatkową pulę środków na ten cel”. Zwróciła uwagę, że “wąskim gardłem” jest utylizacja szkodliwych odpadów. “To jest problem do rozwiązania. Chciałabym wciągnąć w ten proces spółki Skarbu Państwa, (…) by przeprowadziły w ramach swoich możliwości inwestycje, które pozwolą nam ten problem rozwiązać” – wskazała. 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024