Co może stać w Polsce, a szerzej Europie gdyby nagle zabrakło gazu i ropy naftowej z Rosji? Czy kraje Unii Europejskiej mają alternatywne źródła dostaw? Jakie będą koszty takich ewentualnych dostaw? Jak w tej chwili wygląda pokrycie zapotrzebowania? Jak wreszcie sprawdza się w kontekście ostatnich wydarzeń strategia dywersyfikacji dostaw gazu do Polski?
Konflikt ukraińsko-rosyjski oprócz działań typowo wojskowych, tlących się cały czas, a także oprócz ataków cybernetycznych czy wojny propagandowej, ma też wymiar gospodarczy, a konkretnie dotyczy surowców energetycznych.
Ukraina jest niezwykle ważnym państwem z punktu widzenia surowców. Posiada ogromne złoża gazu, w tym gazu łupkowego, złoża ropy naftowej, węgla czy uranu. Posiada tezż rozwiniętą infrastrukturę gazociągów i ropociągów, a także podziemne zbiorniki gazu. Przez wiele lat przez jej teren transportowany był gaz do Europy Zachodniej. Nasz wschodni sąsiad miał odrywać ważną rolę w strategii wodorowej Unii Europejskiej.
Prof. Mariusz Ruszel odpowiada też na pytanie, co może stać w Polsce, a szerzej Europie gdyby nagle zabrakło gazu i ropy naftowej z Rosji. Czy kraje Unii Europejskiej mają alternatywne źródła dostaw? Jakie będą koszty takich ewentualnych dostaw? Jak w tej chwili wygląda pokrycie zapotrzebowania? Jak wreszcie sprawdza się w kontekście ostatnich wydarzeń strategia dywersyfikacji dostaw gazu do Polski?
—
Polityka Energia Klimat to podcast przygotowywany przez Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Eksperci think tanku, jak i zaproszeni goście mówią o najważniejszych sprawach dotyczących sektora energetycznego, komentują bieżące wydarzenia, charakteryzują szersze trendy.
***
Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Wydaje też analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.
Strona IPE: https://www.instytutpe.pl
Komentarze (0)