W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyło się spotkanie ministrów ds. środowiska i gospodarki wodnej Polski i Niemiec ws. zanieczyszczenia Odry.
Razem z ministrem infrastruktury @AMAdamczyk rozmawiamy z minister środowiska Niemiec @SteffiLemke oraz ministrami @Vogel_Axel i Tillem Backhausem na temat sytuacji na Odrze. pic.twitter.com/AihwBoctTQ
— Anna Moskwa (@moskwa_anna) August 14, 2022
Minister Lemke: chodzi o to, żeby zminimalizować szkody wynikłe z tej katastrofy
– Teraz chodzi o to, żeby zminimalizować szkody wynikłe z tej katastrofy, o ile będzie to możliwe i zapobiec dalszym szkodom – powiedziała w niedzielę federalna minister środowiska Steffi Lemke po spotkaniu w Szczecinie z polską minister środowiska Anną Moskwą na temat sytuacji na Odrze.
Kluczowa komunikacja i pełna współpraca
– Z dzisiejszej naszej rozmowy wynika, że bardzo ważne jest przekazywanie w odpowiednim czasie informacji i komunikatów. Wymiana informacji odgrywa bardzo dużą rolę i w ramach tej rozmowy, zrobiliśmy duży krok do przodu – zaznaczyła Lemke.
Dodała, że “w najbliższych dniach będziemy ściślej współpracowali i wymieniali się informacjami, jeśli chodzi o usuwanie śniętych ryb, wyników badań i zidentyfikowania sprawcy.”
– Łańcuch przekazywania informacji musi być w przyszłości usprawniony – podkreśliła.
Spotkanie grupy roboczej Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Odry 18 sierpnia
Steffi Lemke poinformowała że 18 sierpnia będzie miało miejsce spotkanie grupy roboczej Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Odry. Powiedziała też, że polsko-niemiecka rada ochrony środowiska, która była już wcześniej zaplanowana, odbędzie się za dwa tygodnie.
– Jestem bardzo zadowolona, że współinicjatorem dzisiejszego spotkania był polski minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, w ten sposób, jeśli uda nam się międzyresortowo lepiej współpracować, tym lepsze będą wyniki – powiedziała federalna minister.
Dodała, że “wszyscy, którzy noszą odpowiedzialność polityczną, są też odpowiedzialni za to, aby jak najszybciej wyjaśnić przyczyny tej katastrofy i zminimalizować skutki tej katastrofy i zidentyfikować jej sprawcę” – podkreśliła Lemke.
Próbki wody z Odry zostaną przebadane pod kątem 300 potencjalnych substancji
– W najbliższych godzinach próbki wody z Odry zostaną przebadane pod kątem 300 potencjalnych substancji. Teraz podlegają badaniu na obecność pestycydów – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Szczecinie.
.@moskwa_anna, minister klimatu i środowiska, w #Szczecin: Od początku identyfikacji zagrożenia pobierane są próbki wody – wszystkie laboratoria i instytucje pracują 24h/dobę. Część próbek wyślemy do innych, zagranicznych laboratoriów. pic.twitter.com/e2Ls2kN1Ve
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) August 14, 2022
Przypomniała, że do tej pory żadne z tych działań nie potwierdziło obecności substancji toksycznych, jednocześnie były też prowadzone badania śniętych ryb pod kątem obecności rtęci i metali ciężkich. Dodała, że ani rtęci, ani metali ciężkich nie stwierdzono w próbkach pobranych z ryb.
– Jednocześnie podjęliśmy decyzję o kompleksowych sekcjach ryb, ale także o analizie zachowania ryb w ostatnich momentach przed śnięciem. Analizujemy różne warianty, zarówno wprowadzenia substancji niebezpiecznych, które mogą powodować śnięcie ryb, choć żadnych nie zidentyfikowaliśmy, ale też bierzemy pod uwagę podniesione wskaźniki, związane z sytuacją w przyrodzie – dodała Anna Moskwa.
Nadal brane jest pod uwagę zatrucie rzeki
– To, co stwierdziliśmy, to podniesiony poziom tlenu, który odbiega od stężeń występujących w lecie, wysokie temperatury, niski poziom wody, ale także brak rozkwitu, to może, choć nie musi wskazywać, że chodzi o nienaturalne pochodzenie – powiedziała Anna Moskwa.
Dodała, że w trybie ciągłym są kontrolowane podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą wzdłuż rzeki oraz, że wyznaczona została nagroda w wysokości 1 mln zł dla osoby, która pomoże w identyfikacji ewentualnego sprawcy.
Minister Infrastruktury: dostarczymy zapory, aby wesprzeć stronę niemiecką
– Stawiamy zapory, które pozwalają w sposób szybki i skuteczny, ale bezpieczny usuwać śnięte ryby z Odry. Odpowiemy pozytywnie na prośbę strony niemieckiej i dostarczymy tyle zapór, ile tylko będziemy mogli, aby wesprzeć stronę niemiecką – powiedział w niedzielę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas konferencji ws. zanieczyszczenia Odry.
Opracowują plan zabezpieczenia Szczecina, kanałów oraz zachodniej i wschodniej Odry przed falą śniętych ryb
Minister Adamczyk odniósł się też do pytań pojawiających się w przestrzeni medialnej o to, co będzie, jak fala śniętych ryb dojdzie do Szczecina.
Odpowiedział, że Urząd Morski wraz z wojewodą nie tylko opracowują plan zabezpieczenia Szczecina, kanałów oraz zachodniej i wschodniej Odry, ale także wykorzystują sprzęt dostępny i przygotowują specjalne siły i środki, aby w maksymalnie możliwy sposób zapobiec temu procesowi na Odrze w Szczecinie.
Od końca lipca obserwowany jest pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.
Komentarze (0)