1 / 10

W Kielcach rozpoczęły się targi EKOTECH, które od ponad 20 lat zrzeszają branżowców, przedstawicieli samorządów i pracowników naukowych, dając im możliwość zapoznania się z najnowszym sprzętem, technologiami, ale także trendami dotyczącymi gospodarki odpadami i ochrony środowiska. Równolegle rozpoczęły się targi ENEX, poświęcone nowym metodom wytwarzania energii.

W tegorocznych targach ENEX i EKOTECH udział bierze ponad 170 wystawców z 14 krajów. W trakcie targów EKOTECH ofertę prezentują m.in. producenci maszyn i urządzeń wykorzystywanych w gospodarce odpadami oraz producenci rozwiązań transportu odpadów czy usług związanych z ich segregowaniem.

Pokazywane są również nowoczesne rozwiązania w zakresie gospodarowania odpadami: aplikacje do segregacji odpadów, systemy informatyczne do zbierania i składowania śmieci oraz rozwiązania umożliwiające kompletny monitoring nad realizacją usług odbioru odpadów. Nie brakuje także rozwiązań z zakresu ochrony środowiska: elektrycznych pojazdów platformowych czy automatów do recyklingu.

O zarządzaniu odpadami

Kieleckim targom EKOTECH towarzyszy szereg konferencji przeznaczonych dla branżowych specjalistów, samorządowców i osób, które decydują o kształcie polityki komunalnej w miastach i gminach. Jednym z nich Forum Zarządzania Odpadami – spotkanie skierowane do samorządowców, przedsiębiorców i osób zainteresowanych problematyką odpadową. Najnowsze zmiany w przepisach, praktyki zbiórki i recyklingu odpadów z kraju i zagranicy, a także technologie oraz rozwiązania wykorzystywane w zakresie sortowania i biologicznego przetwarzania odpadów – to główne zagadnienia poruszane podczas spotkania.

Nowością jest konferencja „Razem Tworzymy EkoŚwiętokrzyskie”, czyli spotkanie dotyczące wdrażania obecnej unijnej polityki Europejskiego Zielonego Ładu, działań minimalizujących oddziaływanie negatywnych zmian klimatu oraz tematów związanych z gospodarką opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

W programie targów przygotowano również blok prelekcji skierowanych m.in. do stacji demontażu pojazdów i zakładów przetwarzania odpadami. Wśród zaplanowanych spotkań jest wykład przygotowywany przez Stowarzyszenie Eko Auto pt. „Wyzwania dla branży recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji” oraz spotkanie informacyjne pt. „Jak otworzyć skup złomu lub stację demontażu pojazdów?” firmy Ekolog z Poznania. Oba wydarzenia uzupełnia Złom Kawiarnia i Strefa Ekspertów z poradami w zakresie funkcjonowania stacji demontażu pojazdów.

Nowa energia i…

Równolegle rozpoczęły się XXIV Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki i XIX Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX Nowa Energia. W spotkaniu biorą udział producenci paneli fotowoltaicznych, instalatorzy pomp ciepła, dilerzy samochodów elektrycznych, firmy zajmujące się magazynowaniem energii, a także przedsiębiorstwa trudniące się energetyką tradycyjną.

Zobaczyć można m.in. rozwiązania dronowe, nowoczesne systemy montażowe i fotowoltaiczne, najnowsze modele inwerterów i pomp ciepła, kompletne systemy grzewcze, a także stacje do ładowania samochodów elektrycznych i osprzęt elektroinstalacyjny.

Po raz szósty podczas targom ENEX towarzyszy konferencja Energia PL poświęcona energetyce w Polsce. Tematem wiodącym spotkania są kwestie związane z magazynowaniem energii. W panelach dyskusyjnych biorą udział wybitni specjaliści uniwersyteccy, praktycy oraz przedstawiciele firm powiązanych z tematem energii konwencjonalnej.

W programie targów ENEX była także konferencja HEAT not LOST skierowana do zarządów, przedstawicieli przedsiębiorstw przemysłowych, naukowców oraz wszystkich zainteresowanych tematyką poprawy efektywności energetycznej oraz produkcji energii w rozproszeniu. Uczestnicy spotkania poznali m.in. rozwiązania techniczne umożliwiające poprawę efektywności energetycznej urządzeń i instalacji wykorzystywanych w procesach przemysłowych, a także dostępne na rynku technologie wytwarzania i magazynowania energii.

…elektromobilne atrakcje

Jedną z atrakcji targów ENEX jest Strefa Elektromobilności przygotowana przez Forum Elektromobilności, poświęcona zagadnieniom związanym z samochodami elektrycznymi. Z bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających spotykają się jazdy pokazowe samochodami elektrycznymi na specjalnie przygotowanym torze.

Wśród zaprezentowanych na torze aut pojawiło się aż 15 modeli samochodów elektrycznych w tym m.in. Tesla X, Tesla S, Tesla model 3, Hyundai IONIQ 5, Opel Mokka EV, Peugeot 308 PHEV. Statycznie prezentowane są m.in. Audi e-tron sportback, VW ID4, Skoda Enyaq, Cupra Born czy VW Multivan. Prezentacja pojazdów umożliwia m.in. poznanie możliwości technicznych aut elektrycznych, jak również działanie konkretnych systemów pokładowych.

Odbywają się również branżowe konferencje: Forum Fotowoltaiczne Solar+ i Ogólnopolskie Forum Pomp Ciepła. Tematy poruszane w trakcie obu wydarzeń dotyczą nowości na rynku, problemów instalacyjnych czy nowatorskich sposobów wykorzystania fotowoltaiki i pomp ciepła. W spotkaniach biorą udział inwestorzy, doradcy, wykonawcy zainteresowani tematyką pomp ciepła i fotowoltaiki oraz potencjalni klienci.

Czytaj więcej

Skomentuj