Rozporządzenie ws. selektywnej zbiórki odpadów. Jak interpretować nowe przepisy?

Rozporządzenie ws. selektywnej zbiórki odpadów. Jak interpretować nowe przepisy?
Maciej Kiełbus, kancelaria Dr Krystian Ziemski & Partners
11.04.2017, o godz. 14:32
czas czytania: około 7 minut
1

Mimo że rozporządzenie ws. sposobu selektywnego zbierania odpadów jeszcze nie weszło w życie, jego zapisy już budzą szereg niejasności, które swoimi interpretacjami próbuje rozwiewać Ministerstwo Środowiska. Ich dokładny opis przedstawia Maciej Kiełbus z kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jednocześnie zapytano, czy wejście w życie rozporządzenia wpłynie na obowiązywanie uchwał rad gmin w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie.

Odpowiadając na te pytania, Ministerstwo Środowiska wskazało, iż w przypadku, gdy system selektywnego zbierania odpadów komunalnych na terenie gminy różni się od sposobu określonego w rozporządzeniu, wówczas konieczne będzie podjęcie uchwał ws. zmiany regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Oznacza to zatem, iż wtórna niezgodność aktów prawa miejscowego z rozporządzeniami (a więc aktami normatywnymi usytuowanymi wyżej w hierarchii źródeł prawa) nie wpływa na dalsze obowiązywanie aktów prawa miejscowego. Akty te obowiązują pomimo ich niezgodności z rozporządzeniami. W takiej sytuacji właściwy organ winien dokonać zmiany obowiązujących aktów prawa miejscowego.

Ministerstwo Środowiska wyjaśniło również, iż gminy, które będą korzystały z okresu przejściowego powinny dokonać zmian w stosownych uchwałach nie później niż w momencie rozpoczęcia funkcjonowania systemu na nowych zasadach. Tym samym to od decyzji konkretnej rady gminy zależy, kiedy podjąć stosowne uchwały.

Selektywna zbiórka a podział na sektory

W interpelacji zwrócono się również do Ministerstwa Środowiska z pytaniem, czy w przypadku podziału gminy na sektory okres przejściowy dotyczy całej gminy i liczony jest do czasu zakończenia ostatniej z umów zawartych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, czy też okres ten należy odnosić do każdego z poszczególnych sektorów.

Zapytano jednocześnie, czy w związku z przepisem przejściowym – § 6 ust. 1 i 2 rozporządzenia – na terenie jednej gminy mogą funkcjonować dwa różne modele selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

W odpowiedzi na powyższe pytania Ministerstwo Środowiska wskazało, iż w przypadku podziału obszaru gminy na sektory termin okresu przejściowego należy określać indywidualnie do każdego z sektorów.

Powyższe stanowisko uznać należy za wyjątkowo dyskusyjne, zaś jego przyjęcie doprowadzić może do znaczących trudności prawnych i organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

Stawia ono także pod znakiem zapytania osiągnięcie celów środowiskowych, dla których wydane było nowe rozporządzenie. Stanowisko ministerstwa oznacza bowiem, iż w jednej gminie (liczącej powyżej 10 tys. mieszkańców) możliwe jest równoległe funkcjonowanie dwóch – niekiedy diametralnie różnych – systemów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Osoby mieszkające przy jednej ulicy mogłyby prowadzić do połowy 2021 roku zbiórkę w systemie dotychczasowym (np. w systemie dwupojemnikowym  „suche-mokre”), osoby zaś zamieszkujące ulicę sąsiednią – znajdującą się w innym sektorze – stosowałyby rozbudowany systemem selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. W praktyce znacząco utrudnia to prowadzenie skutecznych działań informacyjnych i edukacyjnych.

Sankcje dla opornych?

Kolejne pytanie zawarte w interpelacji poselskiej dotyczyło konsekwencji, jakie grożą gminom, które nie wdrożą rozwiązań zawartych w rozporządzeniu.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (1)


Kasia

Komentarz #8661 dodany 2017-12-05 17:23:59

Witam. Co robić w przypadku gdy gmina narzuca mieszkańcom, zakupienie na własny rachunek pojemników na odpady i worków? Czy istnieją przepisy, które zobowiązują mieszkańców do zakupu pojemników?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024