Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Rozstrzygnięto konkurs "Iskry Łukasiewicza"

Rozstrzygnięto konkurs
PAP/dom
23.03.2022, o godz. 12:53
czas czytania: około 3 minut
0

Dr inż. Adam Okniński z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa zwyciężył w konkursie "Iskry Łukasiewicza". Konkurs zorganizowała Sieć Badawcza Łukasiewicz z okazji dwustolecia urodzin wynalazcy i filantropa Ignacego Łukasiewicza, który jest jej patronem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Konkurs “Iskry Łukasiewicza” zorganizowano dla pracowników Sieci Badawczej Łukasiewicz z okazji 200. rocznicy urodzin jej patrona Ignacego Łukasiewicza (ur. 8 marca 1822 r.) Mógł w nim wziąć udział każdy pracownik, niezależnie od pełnionego stanowiska. Wystarczyło nagrać telefonem (lub profesjonalnym sprzętem) filmik trwający od jednej do trzech minut, w którym wyjaśnia się, jak prowadzone prace badawcze i wdrożeniowe wpływają na rzeczywistość.

Wpłynęło ok. 50 materiałów. Wyłoniono trzy prace, które wzięły udział w finale, a kolejne trzy zostały wyróżnione. W środę tak wyłonione filmy oceniło jury – dzieci w wieku od 9 do 14 lat.

Dorosłe i dziecięce Iskry

Do świętowania urodzin patrona sieci zaproszono dwie grupy gości. Z jednej strony jej pracowników i naukowców, a drugiej tych, dla których oni pracują – przedstawicieli kolejnego pokolenia – dzieci – którym chcieliby przekazać “iskrę Ignacego”.

Zwyciężył dr inż. Adam Okniński z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, który opowiadał o technologiach lotniczych i o konstruowaniu rakiet. Dziennikarzom powiedział, że chciał zainteresować dzieci tematyką napędów, czyli tym, co może sprawić, że rakieta może wznieść się w kosmos, a satelita utrzymywać na orbicie.

Drugie miejsce zajęła Dagmara Bicka z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Krakowskiego Instytut Technologicznego z prezentacją “Niedoceniany zawód”, w którym opowiadała o zawodzie księgowej i o zapleczu działań naukowców.

Trzecie miejsce zajął Robert Bicki z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Nowych Syntez Chemicznych, który mówił o oczyszczaniu dwutlenku węgla i o tym, jak należy go przygotować dla przemysłu spożywczego.

Przyznano też trzy wyróżnienia: Hannie Purzyńskiej z Instytut Metalurgii Żelaza, Juli Woch z Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej “Blachownia” i Mariuszowi Boreckiemu z Instytutu Metalurgii Żelaza. Wszystkie instytuty należą do Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Prezes Centrum Łukasiewicz Piotr Dardziński, pytany o to, czy konkurs będzie cykliczny, stwierdził, że “po tym bardzo dużym odzewie wśród pracowników Łukasiewicza, po reakcjach tego jury złożonego z dzieci – to chyba jest na tyle dobra idea, że będziemy ją kontynuować”.

Ignacy Łukasiewicz

Patronem sieci jest Ignacy Łukasiewicz (1822-1882), urodzony w Zadusznikach, polski farmaceuta, przedsiębiorca, działacz społeczny i patriotyczny, filantrop, wynalazca lampy naftowej. Wspólnie z Janem Zehem w 1852 r. przeprowadził pierwszą na świecie destylację ropy naftowej metodami naukowymi. Rok później powstała pierwsza lampa naftowa. W 1854 r. założył w spółce z Tytusem Trzecieskim w Bóbrce koło Krosna pierwszą w dziejach kopalnię ropy naftowej. Łukasiewicz wytwarzał też smary i oleje do maszyn, jak również asfalt i rodzaj parafiny – gudrinę. Były to osiągnięcia pionierskie w skali światowej, docenione już za jego życia.

Łukasiewicz był też społecznikiem i filantropem. Propagował budowę szkół i szpitali, dróg i mostów. Osobiście finansował wiele inicjatyw. Walczył z biedą i problemami społecznymi.

W październiku 2021 r. Sejm ustanowił 2022 r. rokiem Ignacego Łukasiewicz. W uchwale napisano, że Łukasiewicz należy do zaszczytnego grona Polaków, a jego działalność odcisnęła wielki i pozytywny wpływ na rozwój Polski i świata.

Sieć Badawcza Łukasiewicz jest trzecią co do wielkości w Europie. Zatrudnia w sumie 8 tys. pracowników w 28 instytutach badawczych zlokalizowanych w 12 polskich miastach. Powstała w 2019 r. na bazie istniejących instytutów badawczych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024