1 / 7

Ponad 4,3 mln zł zaoszczędzi przez najbliższe 10 lat Ruda Śląska na ogrzewaniu szkół i przedszkoli. W mieście zakończono właśnie termomodernizację 7 placówek oświatowych, a w 12 zamontowano urządzenia, które będą optymalizowały zużycie ciepła i energii.

Inwestycja w całości sfinansowana została przez firmę Siemens. Miasto będzie ją spłacało w ratach przez kolejną dekadę. Część środków na ten cel będzie pochodziło z zaoszczędzonych pieniędzy za prąd i ogrzewanie.

Pozytywne zmiany

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Poddane termomodernizacji obiekty nabrały zupełnie innego, nowego wyglądu, ale najważniejszy jest wymiar ekologiczny tych inwestycji, poprawa warunków nauki i oszczędności, jakie dzięki temu osiągniemy – podkreśliła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. – Pokazujemy, że partnerstwo publiczno-prywatne to szansa dla samorządów i nie trzeba się bać tego rozwiązania – dodała.

Przedsięwzięcie objęło 12 placówek oświatowych. Siedem zostało poddanych kompleksowej termomodernizacji, a pięć pozostałych poddano termomodernizacji  już w poprzednich latach. Monitoringiem zużycia energii natomiast objęto wszystkie dwanaście szkół i przedszkoli. – Został w nich zamontowany system informatyczny, który poprzez zdalne zarządzanie optymalizuje zużycie ciepła – informował Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji UM. – Wykonawca będzie go monitorował przez kolejnych dziesięć lat. Ma to pomóc w osiągnięciu takich parametrów, które pozwolą na obniżenie rachunków za ogrzewanie – dodał.

Inwestycję zrealizowało konsorcjum firm Siemens i Siemens Finance. – Z wyliczeń przedstawionych przez obie spółki wynika, że oszczędność energii cieplnej w perspektywie dziesięciu lat wyniesie ponad 4,3 mln zł. Z kolei zmiana oświetlenia na energooszczędne ma przynieść w tym czasie prawie 190 tys. zł oszczędności – zaznaczył wiceprezydent Michał Pierończyk.

Finanse

Realizacja przedsięwzięcia kosztowała prawie 14,2 mln zł. Całość prac została sfinansowana przez Siemens. Miasto natomiast za wykonane roboty będzie płaciło w ratach przez dziesięć lat. W tym czasie firmy Siemens i Siemens Finance będą musiały utrzymać odpowiednie parametry miejskich budynków, które pozwolą na osiągnięcie zakładanych oszczędności. – Pieniądze, które zaoszczędzimy, będziemy przeznaczać na wynagrodzenie wykonawcy. W ten sposób inwestycja w części będzie się samofinansowała – tłumaczyła Grażyna Dziedzic.

Termomodernizacja i monitoring zużycia energii zostały wykonane w: gimnazjum nr 2 przy ul. Sprusa, przedszkolu nr 42 przy ul. Brzozowej, przedszkolu nr 40 przy ul. Norwida, przedszkolu nr 38 przy ul. Astrów, przedszkolu nr 32 przy ul. Tunkla, przedszkolu nr 9 przy ul. Modrzejewskiej i przedszkolu nr 7 przy ul. Wolności. Urządzenia monitorujące procesy grzewcze zainstalowane zostały także w: przedszkolu nr 47 przy ul. Szramka, szkole podstawowej nr 15 przy ul. Energetyków, zespole szkół ogólnokształcących nr 2 przy ul. Jankowskiego, gimnazjum nr 5 przy ul. Bytomskiej oraz zespole szkół ponadgimnazjalnych nr 2 przy ul. Glinianej.

Nie tylko termomodernizacja

Przy okazji prowadzenia prac termomodernizacyjnych, w ramach odrębnej inwestycji, w przedszkolach nr 7, 9, 32, 38, 40 i 42 przebudowano pomieszczenia sanitarne. – Przebudowa polegała na wymianie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej z montażem przyborów sanitarnych oraz wykonaniu nowej instalacji elektrycznej z montażem opraw oświetleniowych. Ponadto zakres remontu obejmował wykonanie posadzek z płytek gresowych antypoślizgowych oraz licowanie ścian płytkami ceramicznymi – wyliczał Jarosław Kochański z Wydziału Inwestycji. – Pomieszczenia sanitarne zostały wyposażone w systemowe kabiny z płyt laminowanych – dodał. Łączny koszt sfinansowanych z budżetu miasta prac w tych trzech przedszkolach wyniósł około 800 tys. zł.

W ciągu ostatnich 5 lat w mieście poddano kompleksowej termomodernizacji 14 miejskich obiektów (większość z nich to szkoły i przedszkola). Do końca 2015 roku zakończy się docieplanie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6. Wartość tych inwestycji to ponad 28 mln zł. Na realizację wspomnianych przedsięwzięć miasto otrzymało ponad 2,2 mln zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Na ten cel Fundusz udzielił też gminie preferencyjnych pożyczek, których wartość wyniosła ponad 9,8 mln zł.

Kolejne takie inwestycje  miasto planuje przeprowadzić wykorzystując środki z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W ciągu czterech lat miasto otrzyma ponad 300 milionów złotych, z których duża część ma zostać przeznaczona na termomodernizację 19 placówek oświatowych i 21 budynków komunalnych.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj