Ruda Śląska. Spalarnia odpadów z pozytywną decyzją środowiskową

Ruda Śląska. Spalarnia odpadów z pozytywną decyzją środowiskową
jwo/PAP
01.07.2020, o godz. 14:35
czas czytania: około 3 minut
2

Decyzję środowiskową ws. budowy w Rudzie Śląskiej Ekologicznego Centrum Odzysku Energii wydał miejscowy samorząd. Ma to być elektrociepłownia, w której będą spalane tzw. odpady resztkowe i ściekowe – z wydajnością na poziomie120 tys. ton odpadów rocznie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Postępowanie w tej sprawie toczyło się po raz drugi. Spalarnia miałaby powstać na 16-hektarowej działce przy Drogowej Trasie Średnicowej, pomiędzy dzielnicami Rudy Śląskiej: Nowym Bytomiem, Rudą Południową i Chebziem.

Wniosek inwestora zakłada budowę zakładu składającego się z instalacji termicznego przekształcania odpadów, wyposażonej w jedną linię spalania zasilaną paliwem z odpadów oraz wysuszonymi osadami ściekowymi o nominalnej wydajności 120 tys. ton na rok, oraz instalacji suszenia komunalnych osadów ściekowych o takiej samej wydajności.

Instalacja będzie, ale z mniejszą mocą przerobową

W toku postępowania wydano już postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, a także opinie Marszałka Województwa Śląskiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rudzie Śląskiej. Wszystkie te instytucje określiły warunki, jakie musi spełniać przedsięwzięcie. Aby rozpocząć inwestycję, potrzebna jest prawomocna decyzja rudzkiego samorządu.

Pierwsze postępowanie w tej sprawie rozpoczęło się w 2016 r. Wówczas wniosek dotyczył większej instalacji, o wydajności 180 tys. ton rocznie. Miała także powstać instalacja do waloryzacji żużli, której nie ma w aktualnych planach.

W maju 2017 r. urząd miasta wydał decyzję środowiskową, w której określono warunki realizacji inwestycji. Następnie Samorządowe Kolegium Odwoławcze uwzględniło odwołania dwóch stowarzyszeń, uchyliło decyzję i przekazało ją do ponownego rozpatrzenia przez prezydenta Rudy Śląskiej. Ostatecznie postępowanie umorzono w lutym 2019 r. z powodu wycofania wniosku przez inwestora.

Inwestor zapewnia, że spalarnia spełni standardy ochrony środowiska

Obecnie rozpatrywano nowy wniosek, dla instalacji o zmienionych parametrach. Częścią postępowania była rozprawa administracyjna z udziałem mieszkańców, podczas której na pytania odpowiadali przedstawiciele inwestora oraz autorzy raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko.

“Ekologiczne Centrum Odzysku Energii spełnia najwyższe standardy ochrony środowiska. Szczególną uwagę poświęcono zachowaniu bezpieczeństwa instalacji, jak i ograniczeniu uciążliwości dla mieszkańców. Np. rozładunek odpadów odbywać się będzie w zamykanych przestrzeniach – halach, w których panować będzie podciśnienie, a tzw. złowonne powietrze będzie kierowane do procesu termicznego, co w pełni gwarantuje eliminację uciążliwości zapachowych” – podkreślała rzeczniczka firmy Eneris Magdalena Sułek-Domańska.

Według inwestora zakład nie będzie przyjmował odpadów niebezpiecznych, a żużle i popioły powstające w procesie spalania będą odbierane przez wyspecjalizowane firmy. Ścieki z osuszonych osadów w części trafią do kanalizacji, ale też będą wykorzystywane w procesie technologicznym i systemie przeciwpożarowym. Codziennie do zakładu ma przyjeżdżać ok. 60 pojazdów, które mają korzystać ze zbudowanego specjalnie dla nich zjazdu z Drogowej Trasy Średnicowej. Parametry pracy spalarni mają być monitorowane i publikowane w czasie rzeczywistym, a ich przekroczenie ma skutkować zatrzymaniem pracy instalacji.

„Przypomnę, że normy emisji spalin dotyczące tego typu instalacji są wielokrotnie bardziej rygorystyczne od obowiązujących w przypadku elektrociepłowni klasycznych” – podkreślił cytowany w środowej informacji miasta o wydaniu decyzji jego wiceprezydent Krzysztof Mejer.

W decyzji miasta m.in. określono szereg wymagań dotyczących ochrony środowiska oraz zabezpieczeń. Instalacja ma być wyposażona w węzeł oczyszczania spalin, stanowiska rozładunkowe oraz bunkier na odpady zlokalizowane mają być w zamkniętym budynku, powstać ma też stacja dezodoryzacji. Kolejne wskazane przez urzędników rygory dotyczą m.in. sposobu zagospodarowywania pozostałości po procesie spalania.

Wydana właśnie przez rudzki magistrat decyzja nie jest ostateczna. Stronom i organizacji ekologicznej działającej na prawach strony przysługuje prawo odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Dopiero decyzja ostateczna pozwoli inwestorowi na złożenie wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę.

Wolę wybudowania w regionie większej instalacji termicznego przekształcania odpadów deklaruje zrzeszająca 41 miast i gmin woj. śląskiego Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. W ostatnich tygodniach powołała ona uchwałą swego zgromadzenia spółkę celową do przygotowania budowy instalacji o wydajności na poziomie 250 tys. ton rocznie. Procedurę zmierzającą do jej unieważnienia rozpoczął jednak nadzór prawny wojewody śląskiego.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (2)


ex-odp

Komentarz #72266 dodany 2020-07-03 08:06:56

"Według inwestora zakład nie będzie przyjmował odpadów niebezpiecznych". Uhm. A jak to zapewni? W depeszy PAP nie ma ani słowa o linii segregacji odpadów przed wjazdem do kotła. Będą do niego wjeżdżały niesegregowane odpady komunalne. Jeżeli wrzucę do kontenera np. dachówkę z azbestu lub puszkę lakieru czy bejcy, to one bezposrednio wjadą do pieca. A wg klasyfikacji są to odpady niebezpieczne. Ot co! Zaorane? Proszę o wyjaśnienie tej sprawy przez redakcję.

Lukasz

Komentarz #91428 dodany 2020-09-25 09:14:07

ex-odp napisał/a:

"Według inwestora zakład nie będzie przyjmował odpadów niebezpiecznych". Uhm. A jak to zapewni? W depeszy PAP nie ma ani słowa o linii segregacji odpadów przed wjazdem do kotła. Będą do...

nie, nie zaorane.. puszka z bejcy lub inne drobne odpady w niewielkiej ilości które faktycznie mogą trafić do kotła (a trafiają nawet po sortowni) nie powodują zanieczyszczenia środowiska które jest odczuwalne i mierzlane, spalanie przebiega w wysokiej temperaturze która powoduje rozpad wielu szkodliwycvh substancji, ich dopalanie więc z tym "zaoraniem" bym się nie ekscytował.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024