Prowadzimy intensywne przygotowania do rozpoczęcia wiercenia nowego rurociągu pod dnem Wisły; na placu budowy gotowa jest już m.in.  komora startowa, w której zostanie umieszczona specjalna głowica do wykonania przewiertu – przekazało biuro prasowe MPWiK Warszawa.

Spółka dodała, że w tym tygodniu na placu budowy pojawiły się także kolejne elementy maszyny drążącej. Sam proces wiercenia ma rozpocząć się w ciągu miesiąca.

„Przewiert pod Wisłą o średnicy 1,2 m będzie liczył prawie 800 m. Będzie to najdłuższy rurociąg zrealizowany metodą direct pipe w Polsce. Do jego wykonania zostanie wykorzystana specjalna głowica – podobna, ale o mniejszej średnicy, do tych, które drążą tunele w Alpach. Urządzenie to będzie umieszczone w gotowej już komorze startowej o głębokości 5 m, a samo wiercenie powinno rozpocząć się w ciągu miesiąca” – czytamy w komunikacie spółki.

MPWiK przekazało, że na placu budowy pojawiły się kolejny ciężki sprzęt. W ubiegły piątek dotarł tam m.in. ważący ponad 20 ton zacisk do pipe thrustera, czyli ramy wciskającej rurociąg pod ziemię.

„Na miejscu przybywa również nowych kontenerów – to zbiorniki na wodę oraz płuczkę, czyli mieszaninę wody i bentonitu. Bentonit to rodzaj skały ilastej. Jest ona niezbędna do redukcji tarcia rurociągu o ściany wywierconego otworu. Obok nich stanęły urządzenia do odwirowywania oraz oddzielania urobku od mieszaniny wody i bentonitu, czyli wirówka dekantacyjna oraz separator płuczki wiertniczej” – wylicza MPWiK.

Spółka podkreśla, że ze względu na charakterystyczną strukturę dna Wisły do tego celu zostanie wykorzystany separator pozwalający na usunięcie nawet najdrobniejszej frakcji o średnicy mniejszej niż 20 µm, czyli 0,02 mm. Dla porównania średnica ludzkiego włosa waha się od 0,06 mm do 0,08 mm.

Zakończenie prac związanych z budową rurociągu jest planowane na przełom listopada i grudnia 2020 r. Aktualnie w pracach bierze udział ponad 20 osób. Przewiert pozwoli na przejęcie ścieków z rurociągu tymczasowego i dalsze transportowanie ich do oczyszczalni „Czajka”. Będzie to pierwsza z czterech faz budowy alternatywnego układu przesyłowego, który stworzą: dwie nitki przewiertu wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Zakończenie tej inwestycji zgodnie z planem powinno nastąpić w sierpniu 2022 r. Alternatywny rurociąg ma zapewnić Warszawie bezpieczny transfer ścieków do oczyszczalni „Czajka”.

Do awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni „Czajka” doszło w sobotę 29 sierpnia. Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia.

Czytaj więcej

Skomentuj