Podróż po największej mazurskiej pętli rowerowej, odwiedzenie najpiękniejszych marin i przeprowadzenie kilkunastu lekcji na temat zagospodarowania elektroodpadów to plan „Cycling Recycling – Mazury pełne dobrej energii!”. Imprezę poprowadzi od 26 lipca do 2 sierpnia ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski.

Akcja rozpocznie się w Giżycku. Eko-peleton złożony z pracowników i wolontariuszy Remondis Electrorecycling i Organizacji Odzysku Electro-System pojawi się też w Sztynorcie, Wilkasach, Rynie, Mikołajkach, Rucianem-Nidzie, Piszu, Węgorzewie i wielu mniejszych mazurskich marinach, przystaniach i wsiach.

Organizatorzy będą namawiać turystów i mieszkańców do selektywnego zbierania elektroodpadów. – W zamian za stare i zużyte telewizory, komputery, telefony i wszelki inny sprzęt IT/AGD/RTV dla pierwszych uczestników akcji mamy w prezencie rowerowe lampki – w końcu akcja nazywa się „Cycling Recycling – Mazury pełne dobrej energii!”. Tydzień później, po przejechaniu ok. pół tysiąca kilometrów, wyprawa zakończy się także w Giżycku – mówi Robert Wawrzonek z Remondis Electrorecycling.

Burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz podkreśla, że Mazury to cud natury, a Giżycko to jedna z najlepszych baz do odkrywania piękna tej krainy. Miasto, otoczone przez kilka jezior, kusi miliony turystów z kraju i ze świata. – Chcemy zaapelować w czasie wyprawy o niezaśmiecanie tego rejonu. Bardzo się cieszę, że to wydarzenie odbędzie się właśnie tutaj, ponieważ staramy się utrwalać w mieszkańcach i turystach proekologiczne zachowania – mówi burmistrz.

W 2016 r. Dominik Dobrowolski oraz grupa rowerzystów z firm Remondis Electrorecycling i Organizacji Odzysku Electro-System okrążyli Polskę. Rok później przejechali wybrzeże Bałtyku, a w 2018 r. zorganizowali edukację na trasie od źródeł do ujścia Wisły. Ich akcja wygrała w plebiscycie EkoInspiracje jako najlepszy projekt edukacji ekologicznej w Polsce.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj