Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Rozpoczęła się XIX edycja Kongresu Envicon [ZDJĘCIA]

Rozpoczęła się XIX edycja Kongresu Envicon [ZDJĘCIA]
Barbara Krawczyk
26.10.2015, o godz. 10:15
czas czytania: około 4 minut
1

W Poznaniu od poniedziałku trwa Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska Envicon. Stanowi on płaszczyznę do dyskusji na temat kluczowych wyzwań, które stoją głównie przed gospodarką odpadową i wodno-ściekową. Jego celem jest wypracowanie wspólnej strategii, którą Polska i kraje Europy wdrożą w najbliższych latach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Envicon to jeden z największych kongresów w Polsce poświęcony ochronie środowiska. To dwudniowe wydarzenie (26 i 27 października) w tym roku przyciągnęło blisko 700 uczestników m.in. przedstawicieli Komisji Europejskiej, najważniejszych reprezentantów administracji rządowej i samorządowej, delegacji z zagranicznych i polskich izb branżowych, a także szerokie grono przedsiębiorców oraz ekspertów.

Strategiczne planowanie

Bierzecie Państwo udział w wyjątkowym wydarzeniu. Kongres to impreza na stałe już wpisana w kalendarz, stanowiąca praktyczną platformę wymiany informacji w zakresie ochrony środowiska – powiedziała otwierając Envicon Magdalena Dutka, prezes Zarządu firmy Abrys, organizatora Kongresu.

Następnie Georges Kremlis, szef oddziału Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska przy Komisji Europejskiej, mówił na temat polityki Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska. Wiele powiedział też o podsumowaniu jej dokonań i wyznaczeniu celów na kolejne lata.

Podczas trwającego Kongresu należy pokazać jak najlepsze dostępne praktyki, z których Polska może skorzystać. Należy przypomnieć, że ok. 80 mld Euro to kwota przewidziana dla Polski do wydania w okresie 2014-2020, warto więc zastanowić się jak z niej najlepiej skorzystać – powiedział G. Kremlis. I zapewnił, że Komisja Europejska będzie robiła wszystko, co jest możliwe, aby pomóc Polsce jak najlepiej sięgnąć po te środki. Zwrócił też uwagę, że Polsce potrzeba podejścia strategicznego zarówno w gospodarce odpadami jak i w sektorze wodno-ściekowym. – W Komisji Europejskiej obecnie pracujemy nad pakietem gospodarki w obiegu zamkniętym i to jest nasz główny priorytet – dodał G. Kremlis.

Osiągnięcia i kolejne wyzwania dla Polski w gospodarce odpadami przedstawił z kolei Janusz Ostapiuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. – Nie mamy obecnie żadnych naruszeń w zakresie gospodarki odpadami i to jest powód do dumy i satysfakcji. Bez ogromnego zaangażowania ze strony samorządów nie wykonalibyśmy tej pracy – powiedział minister. Podczas swojego wystąpienia mówił m.in. o Krajowym Planie Gospodarki Odpadami, który jest obecnie w konsultacjach. – Nie jestem z niego zadowolony, ale jest to najlepszy dokument, jaki udało się na teraz wypracować. Ponadto przypomniał, że obecnie przystępujemy w Polsce do dyskusji w jaki sposób najlepiej zrealizować selektywną zbiórkę.

Minister zwrócił też uwagę, że należy przyspieszyć prace nad rozwiązaniem problemu dotyczącego metali pochodzących z zakładów zajmujących się pojazdami samochodowymi oraz uregulować kwestię toreb foliowych. – Niezależnie od tego jak nie postrzegamy sprawy to pewien etap ochrony środowiska się kończy, a nowy się zaczyna – podsumował J. Ostapiuk.

Panel Inauguracyjny

Podsumowaniem sesji inauguracyjnej był panel dyskusyjny, który poprowadził Lech Bojarski, redaktor naczelny wydawnictw Abrys. W dyskusji wzięły udział osoby zajmujące kluczowe stanowiska w ochronie środowiska w Polsce: Georges Kremlis, szef oddziału Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska przy Komisji Europejskiej, Janusz Ostapiuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Witold Sumisławski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Andrzej Mizgajski, przewodniczący Państwowej Rady Ochrony Środowiska, Kamil Wyszkowski, Dyrektor Generalny i Krajowy Przedstawiciel Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce oraz Stephane Arditi, European Environmental Bureau z Brukseli.

W niektórych obszarach Polska ma wciąż zaległości w wypełnianiu unijnych zobowiązań. Z czego to wynika? Niedoskonałości prawa, złego zarządzania, braku środków finansowych? – pytał L. Bojarski. – Polska do momentu akcesji powinna dokonać transpozycji przepisów z zastrzeżeniem okresów przejściowych. W tym przypadku można było przewidzieć dłuższe okresy przejściowe np. dotyczące kwestii ściekowych – mówił Kremlis. Ponadto dodał, że Polsce brakuje struktur organizacyjnych. Powinna być koordynacja na różnych poziomach, zarówno rządowym jak i samorządowym. I dodał, że problemy te można naprawić, a unijne środki finansowe są nadal dostępne.

– Czy Polska wybiera właściwą drogę, np. w gospodarce odpadami? Jeśli nie, to na kim się wzorować? – dopytywał L. Bojarski. G. Kremlis poinformował, że cele określone są w dyrektywach a konkretne sposoby muszą być już dobrane na poziomie polskim. – Dla Państwa idealny wzorzec to państwa członkowskie, które są w podobnej sytuacji i mogą podzielić się doświadczeniem warto zastosować mix dobrych praktyk – tłumaczył G. Kremlis.

Sporo miejsca w dyskusji poświęcono gospodarce o obiegu zamkniętym oraz gospodarce wodno-ściekowej.

Więcej o Enviconie w listopadowym wydaniu „Przeglądu Komunalnego”.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Zobacz zdjęcia z ENVICON 2015 • Kongres ENVICON

Komentarz #2029 dodany 2015-11-02 13:19:38

[…] edycja Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON zakończona. Dziękujemy, że tak licznie uczestniczyliście Państwo w wydarzeniu. Przez 2 dni trwania ENVICON zarejestrowało się aż 650 uczestników. Zobacz relację na portalkomunalny.pl […]

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024