Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak poinformowała, że w ramach pierwszego naboru zarezerwowano na “Moją Elektrownię Wiatrową” 50 mln zł.
Nabór potrwa rok lub do wyczerpania zarezerwowanego budżetu. Beneficjenci będą mogli otrzymać do 30 tys. zł na budowę małego wiatraka oraz do 17 tys. zł do magazynu energii.
Transformacja energetyczna
Wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska MKiŚ Miłosz Motyka podkreślił, że transformacja energetyczna w Polsce przyspiesza, a dla obecnego kierownictwa ministerstwa OZE to “absolutny priorytet” i szansa na tańszą energię. – Nie szukamy w słońcu czy w wietrze ideologicznego wroga – podkreślił Motyka. Wiceminister przypomniał, że resort pracuje nad dużymi nowelizacjami ustaw, które mają się przyczynić do rozwoju odnawialnych źródeł. Chodzi m.in. o tzw. ustawę wiatrakową, liberalizującą dotychczasowe zasady stawiania elektrowni wiatrowych. Dodał, że liczy na to, że w ciągu najbliższych tygodni projekt ten powinien stanąć na rządzie.
Zakres wsparcia
- Zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowych dla potrzeb budynków mieszkalnych – turbina wiatrowa o mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1 kW oraz nie większej niż 20 kW z osprzętem niezbędnym do prawidłowego działania mikroinstalacji;
- Zakup i montaż towarzyszących magazynów energii o pojemności co najmniej 2 kWh dla powyższych mikroinstalacji.
Wnioski o dofinasowanie w formie dotacji, w ramach I naboru, można składać w trybie ciągłym do 16.06.2025 r. lub do wyczerpania środków w wysokości 50 000 000 zł.
Nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji odbywa się ze środków NFOŚiGW zgromadzonych na rachunku Funduszu Modernizacyjnego w ramach Programu Priorytetowego “Moja Elektrownia Wiatrowa”.
Szczegóły i generator dostępny na stronie www: www.gov.pl.

Komentarze (0)