Rusza projekt wsparcia dla pilotażowych spółdzielni energetycznych

Rusza projekt wsparcia dla pilotażowych spółdzielni energetycznych
PAP/dom
01.04.2021, o godz. 13:17
czas czytania: około 2 minut
0

Rozpoczyna się realizacja projektu pod nazwą "Renaldo". Jego celem jest udzielenie pomocy eksperckiej, która pozwoli na założenie pierwszych w Polsce spółdzielni energetycznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Projekt „Renaldo” jest realizowany na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Finansowany jest w 100 proc. ze środków Unii Europejskiej oraz niemieckiego Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego.

We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego. Podczas posiedzenia zostały omówione sprawy organizacyjne, dotychczas wykonane prace oraz działania planowane do realizacji do końca roku 2021.

Celem projektu jest udzielenie wsparcia eksperckiego w zakresie przygotowania do założenia pierwszych, pilotażowych spółdzielni energetycznych w sześciu gminach na terenie województw kujawsko-pomorskiego i podlaskiego. Główną zasadą każdej tworzonej spółdzielni energetycznej jest pełna swoboda decydowania o rodzajach instalacji i ich lokalizacji, a także sposobie wzajemnych rozliczeń.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, projekt będzie realizowany przez okres ok. 2,5 roku i obejmie m.in. wybór sześciu gmin do udziału w projekcie, analizę lokalnych zasobów energetycznych oraz przygotowanie propozycji rozwiązań przynoszących jak najwięcej korzyści dla lokalnych społeczności, przygotowanie do utworzenia spółdzielni energetycznych w wybranych gminach.

Ponadto przewiduje się opracowanie poradnika dotyczącego zakładania spółdzielni energetycznych, propozycji ewentualnych zmian legislacyjnych służących dalszemu rozwojowi spółdzielni energetycznych w Polsce, organizację konferencji i warsztatów mających na celu wymianę informacji i doświadczeń z realizacji projektu.

W ramach tego projektu, dla każdej z pilotażowych spółdzielni energetycznych zostanie szczegółowo przeanalizowane zapotrzebowanie energetyczne oraz lokalnie dostępne źródła energii odnawialnej. W propozycji rozwiązań, w zależności od potrzeb potencjalnej spółdzielni i jej członków, wskazany zostanie optymalny dobór rodzajów i mocy instalacji odnawialnych źródeł energii, a także przygotowana zostanie kompletna dokumentacja założycielska i rejestracyjna dla danej spółdzielni.

Wiceminister Anna Gembicka wyraziła nadzieję, że projekt przede wszystkim przyniesie wymierne korzyści dla mieszkańców obszarów wiejskich oraz będzie okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń z innymi państwami członkowskimi, ułatwiając tym samym Komisji Europejskiej podejmowanie kolejnych decyzji odnośnie kierunków rozwoju odnawialnych źródeł energii w UE.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024