Ruszy rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu

Ruszy rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu
R.G.
11.08.2022, o godz. 11:09
czas czytania: około 2 minut
0

Wiele wskazuje na to, że śląska gmina Jaworze zyskała szansę na przywrócenie jej statusu zdroju. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą prac rewitalizacyjnych miejscowego odwiertu wód solankowych. Kolejny krok to wykonanie projektu projekt operatu uzdrowiskowego. Są też na to pieniądze w kwocie ok. 5 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zimą rozpocznie się rewitalizacja odwiertu wód solankowych w Jaworzu (woj. śląskie). Firma z którą miejscowy samorząd podpisał umowę planuje wykonać prace w terenie, w okresie  trzech miesięcy. Wójt gminy Jaworze Radosław Ostałkiewicz wyjaśnia, że rewitalizacja to krok ku odzyskaniu przez tę miejscowość statusu uzdrowiska.

Podpisano już umowę

– Umowa z wykonawcą została podpisana. Teraz przygotowuje on plan robót górniczych. Właściwe prace będą prowadzone w pierwszym półroczu 2023 r. i potrwają ok. trzech miesięcy – wyjaśnia wójt gminy Jaworze.

Dodajmy, że wykonawca chciałby przeprowadzić prace w sezonie zimowo-wiosennym z uwagi na możliwy hałas, który mógłby przeszkadzać okolicznym spacerowiczom.

Ocena stanu odwiertu

Istniejący odwiert, który powstał na przełomie lat 70. i 80. XX w. jest już zaczopowany.

– W pierwszym etapie prac odwiert musi zostać przewiercony co umożliwi ocenę obecnego stanu rur. Specjaliści spodziewają się też, że nagromadził się tam metan. Odwiert będzie więc również odgazowywany – mówi wójt Ostałkiewicz.

Następnie wykonawca wwierci się na głębokość 1525 m, czyli tak gdzie zlokalizowano złoże solanki. Pobrane wówczas próbki zostaną zbadane przez Państwowy Zakład Higieny.

Badania wartości leczniczych

Dodajmy, że umowa dotycząca prac obejmuje, obok rewitalizacji odwiertu, także przygotowanie dokumentacji geologicznej i zbadanie złóż solanki pod kątem jej wartości leczniczych.

Wiadomo już natomiast, że woda ma zbyt niską temperaturę, do tego by wykorzystywać ją w basenach, ale może być używana w tężniach. W ramach rewitalizacji odwiertu przeprowadzone zostaną także badania powietrza, klimatu, przygotowany zostanie również projekt operatu uzdrowiskowego, a także dokumentacja pod koncesję dotyczącą wydobycia.

5 mln zł na inwestycję

Roboty mają potrwać do lata 2024 roku. Koszt rewitalizacji wynieść ma około 5 milionów zł. Na ten cel gmina Jaworze  pozyskała z rządowego Programu Polski Ład dofinansowanie w wysokości 4,4 mln zł, a pozostałe 600 tys. zł pochodzi z budżetu gminy.

Jak odzyskać status zdroju?

Żeby Jaworze odzyskało utracony niegdyś status zdroju, po zakończeniu rewitalizacji i potwierdzeniu właściwości leczniczych solanki, powstać musi operat uzdrowiskowy, który złożony zostanie w Ministerstwie Zdrowia.

Dodajmy, że gmina ubiegająca się o status uzdrowiska musi spełnić kilka warunków, m.in. mieć odpowiedni klimat. A to  w przypadku Jaworza poświadczyła w 2014 r. Polska Akademia Nauk. Tamtejszy klimat ma właściwości lecznicze przy chorobach układu oddechowego, układu krążenia, narządów ruchu, zaburzeń neurologicznych oraz zaburzeń przemiany materii. Miejscowość spełnia także warunek mówiący o odpowiedniej infrastrukturze leczniczej – w Jaworzu działa sanatorium.

Ostateczną decyzję o wpisaniu miejscowości na listę uzdrowisk podejmuje Rada Ministrów.

W Polsce jest ponad 40 miejscowości uzdrowiskowych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024