Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Ruszył nabór do programu promującego wypas zwierząt na łąkach

Ruszył nabór do programu promującego wypas zwierząt na łąkach
pap/KK
10.07.2024, o godz. 7:19
czas czytania: około 2 minut
0

Do 30 lipca br. trwa nabór do programu „Podkarpacki naturalny wypas”, który zakłada wypas zwierząt na łąkach i pastwiskach województwa podkarpackiego. W tym roku do podziału jest ponad 3,3 mln zł. Skorzystać z tego dofinansowania mogą organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i spółdzielnie, kościoły, kluby sportowe, a także przedsiębiorstwa non-profit. To wyjątkowa w skali Polski inicjatywa - zarówno pod względem zasięgu, jak i sposobu finansowania, pochodzącego ze środków własnych samorządu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Jak poinformował we wtorek marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, program jest odpowiedzią na problemy m.in środowiskowe, które występują w regionie. – To także jeden z elementów inwestowania w ochronę walorów przyrodniczych oraz unikalnego krajobrazu naszego województwa – dodał. Program zakłada wypas zwierząt na łąkach i pastwiskach Podkarpacia. Beneficjentami mogą być organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i spółdzielnie, kościoły, kluby sportowe, a także przedsiębiorstwa non-profit.

Podmioty zgłaszające działki do wypasu są zobowiązane do posiadania dokumentów potwierdzających własność lub prawo dysponowania terenem. Zwierzęta wypasane w ramach programu muszą pozostać w gospodarstwie przez cały okres wypasu.

Program „Podkarpacki Naturalny Wypas” to wyjątkowa w skali Polski inicjatywa – zarówno pod względem zasięgu, jak i sposobu finansowania, pochodzącego ze środków własnych samorządu.

Trzy edycje programu

Pierwsza edycja programu realizowana była w latach 2012-2016; budżet tej edycji wyniósł ponad 10 mln zł. Inicjatywa spotkała się z pozytywnym przyjęciem organizacji pozarządowych oraz rolników. W latach 2017-2020 realizowana była druga edycja programu, z budżetem o wartości prawie 11 mln zł.

Obecnie trwa realizacja trzeciej edycji; na lata 2021-2025 przeznaczona została kwota ponad 17 mln zł, z czego w tym roku rozdysponowanych zostanie 3,3 mln zł.

Dotychczasowa realizacja programu przyczyniła się do utrzymania wielu użytków zielonych, zachowania krajobrazu obszarów o wysokiej wartości przyrodniczej w regionie, a także przyniosła korzyści ekonomiczne i społeczne.

Zalety ekstensywnego wypasu

Jak podkreślił Ortyl, ekstensywny wypas zwierząt jest najlepszym sposobem na ochronę naturalnego, charakterystycznego dla województwa podkarpackiego krajobrazu.

– Dzięki ekstensywnemu wypasowi zwierząt województwo jest bogate w naturalne produkty wysokiej jakości, które znacznie przewyższają wartością odżywczą i zdrowotną produkty pochodzące z rolnictwa intensywnego” – zaznaczył marszałek.

Program sprzyja też wspieraniu chowu i hodowli bydła mięsnego i mlecznego oraz wsparciu pszczelarstwa. 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024