Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Ruszył nabór wniosków do krakowskiego Budżetu Obywatelskiego

Ruszył nabór wniosków do krakowskiego Budżetu Obywatelskiego
01.02.2023, o godz. 10:43
czas czytania: około 3 minut
0

Od dziś, 1 lutego, aż do 2 marca br., mieszkańcy Krakowa składać mogą wnioski z propozycjami projektów do tegorocznej edycji krakowskiego Budżetu Obywatelskiego. Przy okazji krakowski magistrat przygotował pakiet praktycznych rad z podpowiedziami dotyczącymi tego, na co zwracać uwagę i jak uniknąć błędów podczas przygotowania projektów. Kolejna propozycja to „Bank pomysłów”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Ważnym kryterium oceny wniosków w ramach krakowskiego BO jest ich ogólnodostępność. Opracowane zadania muszą być dostępne nieodpłatnie dla jak najszerzej grupy ludzi. Natomiast z rezultatów wykonanego projektu powinno skorzystać jak najwięcej odbiorców.

„Bank pomysłów” i dobre praktyki

Do przykładów dobrych praktyk w tym zakresie zaliczono zajęcia sportowe, taneczne czy biegowe adresowane do konkretnych osób, np. dzieci, młodzieży lub seniorów.

Przy przygotowaniu wniosku dla projektu liczy się pomysł i precyzyjne wskazanie grupy docelowej adresatów. Ważną kwestią jest też umiejscowienie jego realizacji. Szczególnie  że, jak podkreślają realizatorzy naboru, częstym błędem występującym podczas przygotowania i składania projektów jest brak ustalenia dokładnego miejsca ich wdrażania. Niezbędne jest podanie dokładnej nazwy obiektu lub opisu wybranej lokalizacji. Warto przy tym także jednoznacznie zweryfikować, czy dany teren jest własnością miasta, gdyż tylko na takich terenach może być realizowany projekt.

Szkoły i instytucje kultury

Jeśli np. działania realizowane będą w placówkach oświatowych, to podstawowym wymogiem jest pisemne oświadczenie dyrekcji konkretnej szkoły czy też przedszkola o gotowości do współpracy. Jeżeli natomiast chcemy przygotować wydarzenie np. o charakterze kulturalnym, to warto skontaktować się najbliższą instytucją kultury.

Gdzie i jak składać wnioski?

Projekty można złożyć w wybranej przez siebie dzielnicy i nie musi być to dzielnica w której zamieszkujemy. W takiej sytuacji na liście poparcia konieczne są podpisy mieszkańców z tej dzielnicy. Jednakże zasada ta nie obowiązuje już podczas głosowania. Możemy natomiast oddać głos tylko na projekty, które znajdują się w obszarze naszego zamieszkania.

Projektowe kosztorysy

Na obecnym etapie, wnioskodawców projektów do krakowskiego BO poproszono o podawanie jedynie szacunkowych kosztów ich ewentualnej realizacji. Należy tego dokonać na podstawie cennika zamieszczonego na stronie BO. Przy czym, podanie kosztów nie jest obowiązkowe, a to dlatego, że pracownicy jednostki oceniającej projekt ostatecznie będą weryfikować kwoty potrzebne do wykonania zadania.

Zdarza się bowiem, że wycena przedłożona przez wnioskodawców, podczas jej weryfikacji, ulega podwyższeniu. Przyczyną tego może być np. konieczność opracowania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami, co generuje dodatkowe koszty.

Wzrost kwoty niezbędnej do realizacji projektu może też wynikać np. z konieczności budowy odwodnienia, montażu oświetlenia czy przebudowy lub zabezpieczenia sieci uzbrojenia podziemnego.

Kolizja z innymi zadaniami

Wnioskodawca powinien się też zapoznać z zadaniami już realizowanymi przez miasto. Po to by uniknąć powielania zakresu działań. Przykładowo, zgłoszone projekty, które są już w zakresie aktualnej miejskiej oferty sportowej dla mieszkańców, będą weryfikowane odmownie.

Jak podkreślają specjaliści obsługujący krakowski Budżet Obywatelski, wnioskodawcy często pytają o infrastrukturę drogową, taką jak np. chodniki, parkingi czy oświetlenie. W takich przypadkach, każda zgłoszona propozycja zostanie poddana analizie pod kątem własności terenu, zgodności z zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i oczywiście kolizji z innymi inwestycjami.

Bank pomysłów BO

Natomiast „Bank pomysłów” to specjalna internetowa platforma umożliwiająca zebranie propozycji mieszkańców, które mogą stać się pierwszym krokiem do wprowadzani zmian w różnych częściach miasta. Zgłoszone pomysły eksponowane są w formie ogólnodostępnej mapy z zaznaczonymi punktami, zawierającymi krótkie opisy, koncepcji, pomysłów i oczekiwań nadesłanych przez mieszkańców.

Aż 38 mln złotych! 

W ramach tegorocznej, X edycji budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa na projekty zaplanowano łączną kwotę 38 000 000 zł.

Kwota przeznaczona na realizację projektów o charakterze ogólnomiejskim w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa wynosi 7 600 000 zł. Koszt realizacji jednego projektu nie może być niższy niż 25 000 zł oraz wyższy niż 1 520 000 zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024