Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Ruszył przetarg na budowę spalarni odpadów w Suwałkach

Ruszył przetarg na budowę spalarni odpadów w Suwałkach
Bartłomiej Leśniewski
15.12.2023, o godz. 12:48
czas czytania: około 2 minut
0

Miejska spółka Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Suwałki ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę szacowanej na blisko 130 mln zł spalarni odpadów. Nowoczesna instalacja ma powstać w sąsiedztwie suwalskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

W procesie spalania produkować ciepło oraz energię elektryczną. Obiekt ma powstać do końca 2026 roku” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Suwałki.

Suwałki z dotacją NFOŚiGW

Na ten cel udało się pozyskać wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 128 107 000 zł. Połowa tej kwoty to dotacja, a druga połowa to preferencyjna pożyczka.

– Instalacja powstanie w sąsiedztwie suwalskiego PEC`u i ma znacząco wpłynąć na redukcję wzrostu rachunków za ogrzewanie, a także poprawić gospodarkę śmieciową Miasta Suwałki. Instalacja będzie również produkowała prąd – podkreśla Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Dzięki tej instalacji suwalski PEC spali o ok 9 tysięcy ton węgla mniej. Wyemituje również mniej CO2 za które trzeba zapłacić. Ciepło wyprodukowane w trakcie spalania trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej. Paliwem będą oczywiście odpady pochodzące od naszych mieszkańców.

Odpady w Suwałkach

– W ostatnich dniach dużo dzieje się w Suwałkach jeżeli chodzi o gospodarkę odpadami. Dokładnie 28 listopada, uruchomiliśmy wartą ponad 33 mln zł instalację do doczyszczania selektywnie zebranych odpadów komunalnych. Linia sortownicza wraz z zupełnie nową halą powstały w Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami. Blisko 18 mln zł to dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk

Dzięki instalacji mniej odpadów trafi na wysypisko. Dziękuję tym osobom, które pomogły nam w procesie inwestycyjnym przychylnie patrząc na realizację naszego pomysłu. – Mam nadzieję, że cała hala wraz z maszynami będzie służyć nam przez długie lata – dodaje Czesław Renkiewicz.

Linia sortownicza jest wyposażona m.in. w: rozrywarkę do worków, sito bębnowe, które będzie wydzielać 3 frakcje odpadów, dwa sepratory żelaza, separator służący np. do podziału butelek PET według kolorów, kabinę sortowania surowców płaskich np. karton, papier, folia oraz prasę hydrauliczną do belowania surowców wtórnych.


Suwałki. 128 mln zł na spalarnię odpadów komunalnych

 

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024