Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ruszyła budowa farmy wiatrowej Lech Nowy Staw

Ruszyła budowa farmy wiatrowej Lech Nowy Staw
dom
10.06.2021, o godz. 12:38
czas czytania: około 2 minut
0

Rozpoczęła się budowa farmy wiatrowej Lech Nowy Staw realizowana w ramach wieloletniej umowy zawartej w 2019 r. pomiędzy Kompanią Piwowarską a RWE. Jej przedmiotem jest m.in. pokrycie od 2021 r. energią pochodzącą z wiatru 100 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną trzech browarów Kompanii Piwowarskiej oraz zwiększenie produkcji zielonej energii przez RWE w Polsce. Pierwsza dostawa energii elektrycznej z nowych turbin wiatrowych ma nastąpić na początku 2022 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na farmę wiatrową, zlokalizowaną w pobliżu miejscowości Nowy Staw, ok. 50 km na południowy wschód od Gdańska, składają się trzy turbiny Nordex N149 o łącznej mocy 12 megawatów (MW).

Na mocy umowy PPA zawartej na 10 lat, RWE w 2020 r. zapewniło już 40 proc., a w 2021 r. pokryje 100 proc. zapotrzebowania browarów Kompanii Piwowarskiej na odnawialną energię elektryczną z istniejących farm wiatrowych. Od początku 2022 r. większość zapotrzebowania KP na energię elektryczną wykorzystywaną do warzenia piwa w browarach Dojlidy, Lech Browary Wielkopolski i Tyskich Browarach Książęcych będzie zaspokajana przez nową, należącą do RWE i przez nią zarządzaną elektrownię wiatrową. W ramach współpracy ustalono, że będzie ona nosić nazwę farma wiatrowa Lech Nowy Staw.

Realizacja postanowień umowy wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej, której celem jest osiągnięcie neutralności węglowej we wszystkich browarach do 2030 r., a także zmotywowanie dostawców i partnerów firmy do ograniczenia emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu dostaw o 30 proc. Nadrzędnym celem strategii jest osiągnięcie neutralności węglowej w całym łańcuchu dostaw do 2050 r.

– Dzięki podpisanej umowie PPA nasz proces warzenia piwa konsekwentnie staje się jeszcze bardziej przyjazny środowisku. Oznacza to, że już w tym roku zmniejszymy ślad węglowy pochodzący z naszych browarów o 66 proc. w porównaniu do 2019 r., w którym rozpoczęła się nasza współpraca. Realizacja strategii zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej wypełnia 13 z 17 celów Agendy 2030 ONZ i przyczynia się do realizacji wizji środowiskowej Asahi – powiedział prezes KP Igor Tikhonov.

– Razem z Kompanią Piwowarską pokazujemy, jak wygląda ochrona środowiska w warunkach rynkowych. Naszym celem jest wprowadzenie na rynek zielonej energii na mocy dwustronnych umów na dostawę energii i niezmiernie cieszymy się z rozpoczęcia prac nad naszym wspólnym projektem. Polska doświadcza aktualnie świadomej ekspansji odnawialnych źródeł energii, a my z przyjemnością wnosimy swój wkład w transformację energetyczną, do jakiej dochodzi na terenie tego kraju – dodał Tom Glover, dyrektor handlowy RWE Renewables.

RWE może pochwalić się wieloletnim, rozległym doświadczeniem na polskim rynku lądowych farm wiatrowych, gdzie zbudowała sieć o łącznej mocy około 370 MW. W ostatnim czasie firma postawiła kolejny krok w stronę realizacji swojej pierwszej przybrzeżnej farmy wiatrowej w Polsce na mocy kontraktu na różnice kursowe (CFD) przyznanego dla projektu F.E.W. Baltic II. Grupa planuje także rozwój w sektorze energii słonecznej. Aktualnie RWE Renewables posiada globalne portfolio OZE o łącznej mocy ok. 9 GW, przy czym trwają prace nad rozbudową sieci o kolejne 3 GW.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024