1 / 4

We wtorek na terenie Zakładu Produkcji Wody Miedwie w okolicach Kołbacza oddano do użytku instalację o mocy 1,45 MW. Inwestycja trwała blisko rok i kosztowała prawie 7 mln zł.

Farmę składającą się z 6,6 tys. modułów fotowoltaicznych i zajmującą ok. 3 hektarów powierzchni wybudował Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. Dzięki niej rocznie będzie można wytworzyć 1,317 MWh energii. Instalacja została włączona do krajowej sieci energetycznej. Wytwarzana energia w pierwszej kolejności jest wykorzystywana na potrzeby własne Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

– Dzięki nowej instalacji będzie można produkować energię wartą 400 tys. zł rocznie – mówił Beniamin Chochulski, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. Farma fotowoltaiczna pozwoli na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 1300 ton rocznie. Prezes Zarządu ZWIK szacuje, że inwestycja zwróci się w 6 – 7 lat. – Ta inwestycja pokazuje, że zmierzamy w kierunku ekologii. To jest właściwy kierunek – to jest droga, którą Szczecin chce podążać – dodał prezydent Szczecina, Piotr Krzystek.

– Nasz region jest liderem w wykorzystywaniu Odnawialnych Źródeł Energii w każdej z dziedzin. Mamy najwięcej farm wiatrowych i biogazowni, a do tego instalacje geotermalne. Jestem przekonany, że województwo zachodniopomorskie będzie liderem także w wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych i energii pochodzącej ze słońca – podkreślał Jacek Chrzanowski, prezes zarządu WFOŚiGW w Szczecinie, który wsparł inwestycję dotacją w wysokości ponad 1 mln zł.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj