RWE ubiega się o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce

RWE ubiega się o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce
Cza
27.10.2022, o godz. 10:49
czas czytania: około 3 minut
0

RWE ubiega się o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce o mocy do 1,8 GW, proponując ciekawe rozwiązania technologiczne. Obszar zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie morskiej farmy wiatrowej RWE F.E.W. Baltic II. Firma złożyła dotychczas 5 wniosków o pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 7,8 GW. 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

RWE ubiega się o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce o mocy do 1,8 GW, proponując ciekawe rozwiązania technologiczne. Obszar zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie morskiej farmy wiatrowej RWE F.E.W. Baltic II. Firma złożyła dotychczas 5 wniosków o pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 7,8 GW.

Polska uruchomiła postępowania rozstrzygające o pięć pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich elektrowni wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. RWE złożyło oferty dotyczące projektów o łącznej mocy 7,8 gigawatów (GW) na wszystkie pięć obszarów, w tym dla obszaru 44.E.1, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie F.E.W. Baltic II. Bazując na ponad 20-letnim doświadczeniu w morskiej energetyce wiatrowej, RWE opracowało kompleksowe rozwiązanie dla wspomnianego wyżej obszaru, to jest farmy wiatrowej Sharco Duo. Nowa inwestycja o mocy do 1,8 GW znajduje się na północny zachód od Ławicy Słupskiej, w środkowej części polskiej strefy Morza Bałtyckiego.

Podczas rozwoju, budowy i eksploatacji Sharco Duo, RWE zakłada liczne synergie z prowadzonym już projektem F.E.W. Baltic II i bazą operacyjną w Ustce. Dzięki nim, firma będzie mogła zapewnić Polsce konkurencyjną cenowo, zieloną energię elektryczną.

– Koncepcja Sharco Duo zakłada zastosowanie najnowocześniejszych technologii wykorzystywanych w morskiej energetyce wiatrowej. W połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami pozwoli ona zbudować i eksploatować farmę wiatrową w harmonii z ekosystemem Morza Bałtyckiego oraz dopasować się do specyfiki polskiego systemu przesyłowego – wyjaśnia Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland w RWE Renewables.

Wnioski dla farm wiatrowych

Unikalna koncepcja projektowa RWE dla Sharco Duo obejmuje doskonałą integrację morskiej farmy wiatrowej z polskim systemem energetycznym, produkcję zielonego wodoru na morzu i lądzie oraz innowacyjne rozwiązania magazynowania energii. RWE planuje też wspierać bioróżnorodność i wzmacniać lokalny ekosystem, florę i faunę. Ich ochrona jest też kluczowa podczas budowy i eksploatacji inwestycji. Dlatego wśród wielu innowacyjnych, proekologicznych rozwiązań proponowanych przez RWE znajdują się m.in. systemy instalacji fundamentów o niskim natężeniu hałasu oraz wykorzystanie recyklingowalnych komponentów farmy. Firma kładzie też nacisk na niskoemisyjną strategię eksploatacji. Dzięki dużemu zaangażowaniu w środkowej części polskiego Bałtyku oraz synergii z projektem F.E.W. Baltic II znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru 44.E.1, RWE jest w pełni gotowe do przygotowania i budowy morskiej farmy wiatrowej Sharco Duo i rozpoczęcia produkcji energii elektrycznej już w 2028 roku. Po oddaniu do eksploatacji farma Sharco Duo będzie mogła wyprodukować zieloną energię elektryczną pokrywającą roczne zapotrzebowanie 11 milionów Polaków.

Firma jest też gotowa do złożenia unikatowych wniosków na pozostałe obszary wskazane przez polski rząd dla morskich farm wiatrowych. Pozwolenia lokalizacyjne przyznawane w tym procesie mają szansę zakwalifikować się i wziąć udział w aukcjach kontraktów różnicowych (CfD), rozpoczynających się w 2025 roku.

Doświadczenie w morskiej energetyce wiatrowej

RWE posiada 18 morskich farm wiatrowych w pięciu krajach – w tym Arkonę, jedną z największych morskich farm wiatrowych w niemieckiej części Morza Bałtyckiego, o mocy 385 MW. Ma około 3 GW mocy zainstalowanej w działających morskich projektach wiatrowych, farmy wiatrowe Sofia (1,4 GW u wybrzeży Wielkiej Brytanii) i Kaskasi (342 MW u wybrzeży Niemiec) w budowie oraz rozwija łącznie ponad 10 GW mocy zabezpieczonej na całym świecie.

– Realizując rządowy program rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, RWE chce wesprzeć transformację energetyczną Polski. Obecnie rozwijamy nasz pierwszy w polskiej części Morza Bałtyckiego projekt offshore – F.E.W. Baltic II. Złożyliśmy już wnioski na pozwolenia lokalizacyjne dla pięciu morskich farm wiatrowych, a następne zostaną złożone niebawem – powiedział Sven Utermöhlen, dyrektor generalny (CEO) Offshore Wind, RWE Renewables.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024